Zuzana Hejnová. Zlatá atletka

Z velkých mezinárodních soutěží měla dosud dvě bronzové medaile. Obě ze štafetového závodu na 4×400 metrů překážek. První bronz získala na halovém mistrovství světa v atletice 2010 v katarském Dauhá, druhý na mistrovství Evropy v Helsinkách 2012. 8. srpna 2012 získala česká atletka Zuzana Hejnová první velkou medaili i v závodě jednotlivkyň – na trati 400 m překážek skončila na fantastickém třetím místě na olympijských hrách v Londýně.

Zuzana Hejnová se narodila 19. prosince 1986 v Liberci, kde také s atletikou začínala. První velké úspěchy zaznamenala už jako juniorka, na mistrovství světa sedmnáctiletých v kanadském Sherbrooku se stala v roce 2003 mistryní světa v běhu na 400 m překážek, ve stejném roce byla v anketě Atlet roku vyhlášena Objevem roku.

Svůj talent Zuzana Hejnová potvrdila o rok rok později, na mistrovství světa juniorů v italském Grossetu skončila na své trati stříbrná. Další velký výsledek přišel v roce 2005, na evropském juniorském šampionátu v litevském Kaunasu získala zlatou medaili. Poslední juniorskou medaili Zuzana Hejnová vybojovala v roce 2007 na mistrovství Evropy třiadvacetiletých – byla bronzová.

V seniorské kategorii úspěchy přicházely mnohem pomaleji, na MS 2005 v Helsinkách Zuzana Hejnová vypadla v semifinále, stejně dopadla o dva roky později v japonské Ósace. Na olympijských hrách v Pekingu do finále již nahlédla, skončila na celkovém sedmém místě. Další mistrovství světa, Berlín 2009, znamenalo opět konec nadějí už v semifinále, teprve v korejském Tegu v roce 2011 si Zuzana Hejnová finále na mistrovství světa zaběhla. Skončila sedmá časem 54,23 s.

Dosavadní vrchol sportovní kariéry Zuzany Hejnové přišel na olympijských hrách 2012 v Londýně, kde měla Česká republika ve finálovém běhu na 400 m překážek hned dvě želízka v ohni, vedle Zuzany Hejnové stála na startu také Denisa Rosolová.

Závod zvládla lépe Hejnová, která si v čase 53.38 s doběhla pro zasloužené třetí místo a získala bronzovou olympijskou medaili.

15. srpna 2013 se pak Zuzana Hejnová, celou sezónu suverénně nejlepší překážkářka, stala v Moskvě mistryní světa na své trati (400 metrů překážek) v národním rekordu 52,83 s.

Stejný výsledek – zlatou medaili – si Zuzana Hejnová přivezla i z mistrovství světa v Pekingu 2015.