Stieg Larsson. Autor Milénia

Stieg Larsson (15.8.1954 – 9.11.2004, původním křestním jménem Stig), švédský novinář, spisovatel a bojovník proti extremistickým hnutím, se narodil 15. srpna roku 1954 poblíž  Skellefteå v severním Švédsku. Do svých devíti let vyrůstal Larsson u prarodičů v oblasti Västerbotten, po smrti dědečka se vrátil k rodičům a mladšímu sourozenci.

Larsson, který se tak jako mnoho jiných literátů (a umělců obecně) proslavil až po své smrti (nicméně ne proto, že by byl zneuznaným autorem, ale proto, že zemřel ještě před prvním vydáním svých nejslavnějších knih – trilogie Milénium), miloval psaní už od dětství. Svůj první psací stroj dostal jako dvanáctiletý, nadlouho se stal jeho věrným soupotníkem.

Po absolvování vojenské služby Larsson cestuje, jeho kroky vedou ponejvíce na černý kontinent.  Po návratu do Švédska pracuje na různých místech (např.  jako úředník na poště), v letech 1977–1999 působil jako grafik v největší tiskové agentuře ve Skandinávii Tidningarnas Telegrambyrå.

Známé jsou jeho radikální postoje co se týče vietmanské války – je zastáncem okamžitého ukončení konfliktu a stažení amerických jednotek. Larsson byl v té době též politicky činný, byl politickým aktivistou za Kommunistiska Arbetareförbundet (Komunistickou dělnickou ligu).

Kromě literární a později také zfilmované trilogie Milénium se Stieg Larsson nejvíce zapsal do povědomí jako novinář čtvrtletníku Expo, ve kterém brojil proti skandinávské podobě pravicového extremismu. Časopis Expo byl (a stále je) součástí stejnojmenné organizace, kterou Stieg Larsson pomáhal v polovině devadesátých let založit poté, co na následky útoků pravicových extremistů zemřela během krátké doby téměř desítka lidí. 

Jeho  postoje vedly ke štvavé kampani ze strany pravicových extremistů, bylo mu vyhrožováno i fyzickou likvidací.

Stieg Larsson byl úspěšný publicista, který si dokázal obhájit své myšlenky racionálními argumenty, byl také autorem několika knih s tématikou pravicového extremismu.

Dalece nejvíce jej ale proslavila trilogie Milénium (zemřel na těžký infarkt 14 dnů po dopsání posledního dílu) – příběh o novináři Mikaelu Blomkvistovi a tajemné a asociálně se projevující Lisbeth Salanderové je přitom více než detektivkou – jednotlivé díly, pojmenované Muži, kteří nenávidí ženy, Dívka, která si hrála s ohněm a Dívka, která kopla do vosího hnízda jsou velkolepou společenskou freskou, kde je detetivní zápletka jen jednou z linií děje.

Více než 10 milionů prodaných kusů po celém světě svědčí o tom, že se Larsson skvěle strefil do aktuálního vkusu čtenářů – v roce 2008 patřilo jeho Milénium k nejprodávanějším knižním titulům na světě vůbec.

V roce 2011 přichází do kin filmová adaptace Milénia režiséra Davida Finchera a stává se filmovou událostí roku. 27. srpna 2015 ak vychází čtvrté pokračování Milénia – román Dívka v pavoučí síti dokončil švédský novinář David Lagencrantz.