David Rath: Kdo je kdo v úplatkářské aféře kolem středočeského hejtmana?

Aféra kolem středočeského hejtmana se rozrůstá do obludných rozměrů. K sedmi milionům korun, které u poslance Ratha našla policie při jeho zatčení a o kterých tvrdí, že mu byly podstrčeny namísto láhve s vínem, přibylo dalších 30 milionů, skrytých pod podlahou domu Kateřiny Pancové a Petra Kotta, dalších obviněných. David Rath byl vzat do vazby, další hlavní obvinění, exposlanec za ODS Petr Kott a ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, skončili ve vazbě taktéž.

Představme si v krátkosti, kdo je v aféře David Rath kdo. Hejtman a sociálnědemokratický poslanec je osobou dostatečně známou, jeho životopis si můžete přečíst i na našem serveru (přečíst životopis Davida Ratha).

Exposlanec Petr Kott (obviněný)

Ani bývalý poslanec za ODS Petr Kott není neznámou postavou. Býval poslancem za ODS, po opileckých excesech byl ze strany vyloučen. Mudr. Petr Kott byl v úzkém kontaktu už během své poslanecké kariéry, byl jedním z mála pravicových zákonodárců, kteří podpořili kontroverzní Rathův návrh zákona o neziskových organizacích. Po skončení poslaneckého mandátu na Petra Kotta David Rath nezapomněl, jako ministr zdravotnictví jej jmenoval šéfem středočeské pobočky VZP. Poté, co se stal David Rath Hejtmanem, přivedl si Kotta na krajský úřad. Tady měl Petr Kott na starosti agendu krajských nemocnic.

Kateřina Pancová (obviněná)

Kateřina Pancová? Ředitelka kladenské nemocnice a partnerka Petra Kotta, se kterým žije ve středočeské Rudné. S Davidem Rathem ji pojí přátelství, jehož začátky jsou v Lékařském odborovém klubu, ve kterém oba působily v devadesátých letech. Jako krajský hejtman jmenoval David Rath Kateřinu Pancovou ředitelkou kladenské nemocnice, Kateřina Pancová je také členkou ústředního výboru ČSSD.

Lenka Bradáčová (dozorující státní zástupkyně)

Kdo kauzu Rath dozoruje za státní zastupitelství? Je to obávaná náměstkyně Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem, působí zároveň jako šéfka Unie státních zástupců, devětatřicetiletá Lenka Bradáčová, která si za léta praxe vysloužila z úst kolegů i v podsvětí přezdívku „český Cattani“ (podle hlavního hrdiny italského televizního seriálu Chobotnice). Lenka Bradáčová se úspěšně zhostila mnoha velkých a citlivých trestních kauz – řešila například vraždu malého Honzíka Rokose, kauzu litoměřických soudců nebo případ zastřeleného Roma v Tanvaldu. Pavel Zeman, nynější nejvyšší státní zástupce ji chtěl prosadit do čela vrchního státního zastupitelství, česká vláda jeho návrh nicméně nepřijala.

Přečtěte si celý životopis Lenky Bradáčové!