David Rath: Sedm milionů v krabici

David Rath, český lékař (bývalý prezident České lékařské komory) a politik (poslanec a hejtman Středočeského kraje, člen ČSSD), člověk, který budí ve svých příznivcích i odpůrcích velké emoce (podle některých hlasů to byl právě on, kdo svým chováním prohrál sociální demokracii v roce 2010 parlamentní volby), přichází na svět 25. prosince roku 1965 v Praze.

Vzdělání David Rath získává na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze, od roku 1990 pracuje Rath jako internista v pražské Všeobecné fakultní nemocnici, později na jednotce intenzivní péče ve Fakultní nemocnici v Motole, krátce působí též v IKEMu, kde je na studijní stáži.

Rathův politický život je plný názorových zvratů – v letech 1991-1994 je členem ODS Václava Klause, v roce 1995 pak zakládá Lékařský odborný klub (jeho předsedou je pak do roku 1998), který iniciuje několik stávek ve zdravotnictví. V této době byl Rath členem politické strany SD-LSNS. Mezi roky 1998-2005 je David Rath prezidentem České lékařské komory.

V roce 2005 se stává David Rath (jako nestraník) na popud premiéra Jiřího Paroubka ministrem zdravotnictví ve vládě ČSSD (o rok později pak Rath do řad sociální demokracie vstupuje).

V roce 2006 se Rath stává poslancem Parlamentu České republiky, zároveň se stává „stínovým ministrem zdravotnictví“ za ČSSD a předsedou sněmovního výboru pro zdravotnictví,  o dva roky později (v roce 2008) je po komunálních volbách zvolen hejtmanem Středočeského kraje. V této funkci se zviditelňuje ponejvíce bojem proti poplatkům ve zdravotnictví a snahou zvrátit již uskutečněné prodeje krajských zdravotnických zařízení.

Co se týče soukromého života, David Rath je ženatý, jeho manželka je stejně jako on lékařka, kromě vlastního syna má jednoho syna mimomanželského.

V květnu letošního roku (2012) byl David Rath zatčen protikorupční policií se sedmimilionovým úplatkem. V jeho domě bylo ve skrýši pod podlahou nalezeno dalších 30 milionů korun. David Rath byl obviněn z několika trestných činů a soud na něj uvalil vazbu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *