Lenka Bradáčová. Vrchní státní zástupkyně

Lenka Bradáčová, mnohými přezdívaná pro svoji neústupnost a neúplatnost „český Cattani“ (podle hlavního hrdiny slavného italského televizního seriálu z mafiánského prostředí Chobotnice), v současné době mediálně známá coby  dozorující státní zástupkyně v případě korupční aféry Davida Ratha, se narodila v roce 1973 v Kostomlatech nad Labem.

Střední vzdělání Lenka Bradáčová získala na gymnáziu v Roudnici nad Labem, poté studovala na právo na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Absolvovala v roce 1998, patřila ke studentům oceněných Cenou Karla Engliše. V roce 2001 Lenka Bradáčová vysokoškolské studium završila, když úspěšně absolvovala doktorandské studium v oboru veřejné právo.

Vyšetřovala kauzu Honzíka Rokose i zastřeleného Roma z Tanvaldu

V roce 2001 Lenka Bradáčová nastupuje na post státní zástupkyně v Litoměřicích, v roce 2003 pak významně povýšila, když se stala náměstkyní Krajského státního zastupitelství v Ústí nad Labem (druhý nejvyšší post celého úřadu).

Od roku 2008 je Lenka Bradáčová prezidentkou stavovské organizace českých státních zástupců – Unie státních zástupců České republiky.

Lenka Bradáčová se úspěšně zhostila mnoha velkých a citlivých trestních kauz – řešila například vraždu malého Honzíka Rokose, kauzu litoměřických soudců nebo případ zastřeleného Roma v Tanvaldu. Pavel Zeman, nynější nejvyšší státní zástupce ji chtěl prosadit do čela vrchního státního zastupitelství, česká vláda jeho návrh nicméně nepřijala.

Do povědomí nejširší veřejnosti se dostala nejvíce svojí rolí v kauze Davida Ratha – dozorovala vyšetřování celého případu a stála za vzetím Davida Ratha do vazby v litoměřické věznici.

Bude Lenka Bradáčová. Vrchní státní zástupkyně

V současné době má Lenka Bradáčová, která přepustila  dozorování korupční kauzy kolem Davida Ratha, Petra Kotta a Kateřiny Pancové, do středních Čech, namířeno do křesla vrchního státního zástupce, do kterého ji navrhl nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Bohužel, jeho návrh nestihl již ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil parafovat – 27. června 2012 jej na návrh premiéra Petra Nečase odvolal prezident Václav Klaus z funkce.

30. července 2012 padlo rozhodnutí – nový ministr Pavel Blažek Lenku Bradáčovou do funkce vrchní státní zástupkyně jmenoval.

Lenka Bradáčová je vdaná a bezdětná.