Elinor Ostromová, první laureátka Nobelovy ceny za ekonomii, zemřela

Elinor Ostromová, první žena, jejíž vědecká práce byla oceněna Nobelovou cenou za ekonomii, dnes (12. června 2012) podlehla rakovině.

Elinor Ostromová (narodila se jako Elinor Claire Awan 7. srpna roku 1933 v Los Angeles) vystudovala Beverly Hills High School, poté pokračovala na University of California, kde v roce 1954 získala titul BA v oboru politických věd. V roce 1962 pak získala ve stejném oboru titul magistry, v roce 1965 pak studia zakončila titul Ph. D. v oboru politologie.

Vědecký životopis Elinor Ostromové? V roce 1973 založila se svým manželem na Indianské univerzitě v Bloomingtonu středisko politologie a politické analýzy. Toto středisko se postupně stalo jedním z nejdůležitějších center studia veřejných zdrojů a nakládání s nimi. Do roku 2009 Elinor Ostromová středisko spoluvedla. Na stejné univerzitě Ostromová působila jako profesorka politologie.

V roce 1999 byla Elinor Ostromová, členka americké Národní akademie věd a dříve také prezidentka americké Asociace politických věd,  za svoji práci poprvé odměněna významným oceněním – jako první žena vůbec získala prestižní cenu Johana Skytta za politologii, již uděluje univerzita ve švédské Uppsale. V roce 2004 Ostromová získala cenu Johna J. Cartyho od Národní akademie věd, o rok později pak cenu Jamese Madisona od Americké politologické asociace.

Největší ocenění Elinor Ostromová získala v roce 2009, kdy jako první žena vůbec získala společně s ekonomem Oliverem Williamsonem z Kalifornské univerzity Nobelovu cenu za ekonomii za výzkum v oblasti „analýzy ekonomické správy, zejména pak společného vlastnictví“, dokázala odvodit základní pravidla pro trvale udržitelné a spravedlivé řízení sdílených prostředků – vody, energie, lesů apod.

V dubnu 2012 byla Elinor Ostromová časopisem Time vybrána mezi 100 nejvlivnějších osobností současnosti.

Dnes, 12. června 2012, Elinor Ostromová zemřela v nemocnici v Bloomingtonu, ve věku 78 let podlehla rakovině.