Skoro 125 milionů televizních diváků má na dnešní večer program vybraný už dlouho dopředu. Ano, tolik hudebních fanoušků prý bude sledovat v sobotu 26. května 2012 galavečer Eurovision Song Contest, tj. Velkou cena Eurovize, hudební klání, které v posledních několika letech vyvolává pozornost spíše než účastí pěveckých hvězd účinkováním bizarních interpretů nevalné úrovně. Letošní ročník finálového večera cen Eurovize si navíc zasloužil pozornost médií i místem svého konání.
Letošní Velká cena Eurovize se odehrává v Baku, hlavním městě Azerbajdžánu. Soutěž pro zviditelnění svých požadavků využila politická opozice autoritářského režimu prezidenta Ilhama Alijeva, zároveň se proti konání finále ostře vymezila radikální část muslimské komunity, podle které podobná soutěž do islámské země nepatří.
Eurosong – kdo slavný vyhrál? Třeba ABBA nebo Céline Dion
Eurovision Song Contest (krátce též Eurosong), dříve Velké cena Eurovize, je hudební soutěž, kterou pořádají země Evropské vysílací unie, která sdružuje převážně veřejnoprávní televizní a rozhlasové stanice v Evropě, severní Africe a části Asie. Dlužno dodat, že v letech 1995-1998 působil jako víceprezident této organizace tehdejší šéf České televize Ivo Mathé.
Eurosong je pořádán od roku 1956, velkému finále vždy předchází výběr v národních kolech, československý zástupce se poprvé zúčastnil v uvolněné náladě Pražského jara 1968, kdy na finálovém večeru vystoupil Karel Gott. Bohužel, za Rakousko. Velká cena Eurovize klade na interprety mnohá omezení. Píseň nesmí obsahovat žádné sprosté slovo, vystoupení na finálovém galavečeru má podobu poloplaybacku (živý zpěv na nahraný hudební základ) apod. Kvalita účinkujících je kolísavá, v posledním desetiletí má, slušně řečeno, velmi sestupnou úroveň.
Vždy tomu tak nebylo, Velká cena Eurovize dala hudebnímu světu mnohá velká a známá jména. Vzpomeňme několik vítězů a vítězek: v roce 1974 zvítězila do té doby mezinárodně ne příliš známá švédská skupina ABBA (asi netřeba představovat, že?), v roce 1966 vyhrál Udo Jürgens, v roce 1988 se z prvního místa radovala (vystupovala za Švýcarsko) Céline Dion.
Česko a Eurosong? Letos bez účasti
Už bylo zmíněno, prvním českým účastníkem Eurosongu byl v roce 1968 Karel Gott, soutěžící ovšem za Rakousko. Další český zástupce se do Eurosongu zapojil až v roce 2007, kdy po vítězství v národním kole postoupila do semifinálového kola v Helsinkách rocková kapela Kabát (vedená frontmanem Pepou Vojtkem). V semifinálovém klání získala metalová skupina z Teplic jediný bod, skončila na posledním místě a do finále nepostoupila.
O rok později dopadla podobně (nepostoupila ze semifinálového kola) zpěvačka Tereza Kerndlová. Rozdíl byl jediný – semifinálové kolo se konalo v Bělehradě.
Zatím poslední česká účast v Eurosongu se odehrála v roce 2009, kdy z národního kola postoupila kapela Gipsy.cz. Gypsy dopadli stejně jako o dva roky před nimi Kabát – v semifinále skončili na posledním místě, když nezískali ani jeden bod.
Další ročníky už Česká televize (možná raději) vzdala.