Filip Blažek. Hvězda Prvního oddělení i Nesmrtelné tety

Právě v Nesmrtelné tetě se v roce 1993 rozzářila jeho herecká hvězda – jeho prosťáček Matěj, který díky sázce Rozumu a Štěstí získá první jmenované, patří k nejoblíbenějším postavám českých filmových pohádek posledních dekád. Není divu, snímek, ve kterém si zahrála jednu z hlavních rolí i Jiřina Bohdalová, se opravdu povedl.

Filip Blažek si po Matějovi zahrál ještě několik dalších pohádkových klaďasů, jak ale postupně ztrácel své blonďaté kadeře, začal se přeorientovávat do rolí kriminalistů i delikventů. Velkou popularitu mu získaly televizní seriály. Určitě i vy si pamatujete jeho kapitána Pražáka z Případů prvního oddělení?

Životopis Filipa Blažka? K herectví ho posunul nevlastní otec

Narodil se na páté výročí okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy 21. srpna roku 1973 v Praze. Ve filmu si zahrál už jako dítě, v roce 1984 se objevil v klukovské komedie Vyhrávat potichu.

Doporučení nevlastního otce Vladimíra Bezděka pak zavedlo Filipa ke studiu herectví na Pražské konzervatoři. Tu absolvoval v roce 1992, hned další rok následovala už zmíněná Nesmrtelná teta, kde se i Filip Blažek stal nesmrtelným.

První divadelní angažmá Filipa Blažka? Začínal na oblasti, v Mosteckém divadle, už v roce 1994 se ale stěhoval zpět do Prahy, do hereckého souboru Divadla ABC. Během své kariéry si zahrál i na mnoha dalších, převážně pražských scénách. Ať už jde o Divadlo na Vinohradech nebo Stavovské divadlo. Jeho postavy mají povětšinou tragikomický ráz, Filip Blažek má nepopiratelný komediální talent.

Filip Blažek a televize? Zahrál si v mnoha seriálech, největší popularitu mu přinesla postava kapitána Pražáka z krimi seriálu České televize Případy prvního oddělení. V roce 2023 si zahrál jednu z hlavních postav seriálu televize Nova Jedna rodina. Objevil se také v seriálech – Přístav, Krejzovi, Cesty domů, Slunečná a dalších. Jako filmový herec dostává Filip Blažek příležitost především v menších rolích. I v nich je nicméně nepřehlédnutelný.

Osobní život? Filip Blažek je tatínkem tří dětí. Syna Luciána má s Lucií Benešovou (současná manželka Tomáše Matonohy), dcery Jolanu a Filipu má se svou druhou ženou, manikérkou Jolanou.