Michal Isteník. Eda z Mostu i držitel ceny Thálie

Většina filmových a televizních diváků ho zná především jako svérázného výčepního Edu z restaurace Severka, kterého si zahrál v seriálu scenáristy Petra Kolečka a režiséra Jana Prušinovského Most. V něm se uvedl stejně nezapomenutelně jako Luďan (Martin Hofmann) nebo Franta (Zdeněk Godla).

Na druhou stranu, i když je Michal Isteník známý hlavně jako představitel Edy a dalších svérázných typů ze seriálů podobného ražení, je také úspěšným a oceňovaným hercem divadelním. Jasným důkazem je už to, že je laureátem Ceny Alfréda Radoka 2011 v kategorii Talent roku a Ceny Thálie 2014 za roli Čičikova v inscenaci Mrtvé duše.

Životopis Michala Isteníka? Začínal jako fotbalista, proslavil ho Eda

Narodil se v Novém Strašecí na Rakovnicku 11. července roku 1983. V malém středočeském městě Michal Isteník i vyrostl, tady také poprvé přičichl… k fotbalovému míči. Koneckonců, fotbal hrál jeho tatínek a bratr Marek to dokonce dotáhl až do áčka pražské Slavie, za kterou v roce 1999 odehrál tři zápasy v lize.

K fotbalové kariéře měl slušně našlápnuto i Michal, začínal v Novém Strašecí, hrál i za dorost SK Kladno. Nakonec ale zranění rozhodlo, že se musel (a v tom je jeho osud podobný s osudem hereckého kolegy Davida Novotného) profesně vydat jinam. Vybral si divadlo a udělal dobře. Pro sebe i pro fanoušky divadla, filmu a televize.

Herectví Michal Isteník vystudoval mezi roky 2003 – 2008 na brněnské JAMU. Proč ne na DAMU, když do Prahy to měl mnohem blíž? Na DAMU nebyl přijat, a to hned dvakrát za sebou. Brno jeho talentu věřilo víc… a právem.

Už jako student JAMU Michal Isteník pohostinsky působil na jevišti několika brněnských scén, za všechny jmenujme oblíbené HaDivadlo. Do svých her jej obsazovali i režiséři divadel pražských – například Divadlo na Vinohradech a projekt Letní shakespearovské slavnosti. Jeho současným divadelním domovem je scéna Městského divadla v Brně, kde působí od roku 2008. Účinkuje také v Divadle Bolka Polívky. Zmiňme také, že v divadle působí Michal Isteník také jako (občasný) asistent režie.

Film a televize? Na stříbrném plátně debutoval ve filmu Zloději zelených koní, kde si hlavní roli zahrál Marek Adamczyk, objevil se ve snímcích 3Bobule nebo Kdyby radši hořelo. Mnohem větší popularitu přinesla Michalu Isteníkovi televize – ať už tak klasická či internetová.

Největší popularitu mu získal už zmíněný hostinský Eda ze satirického seriálu Most, postavu podobného ražení si zahrál v dalším seriálu České televize Trpaslík. Vážnější hereckou polohu mohl Michal Isteník ukázat v mini sérii HBO Bez vědomí nebo krimi seriálech Živé terče a Rédl. Humor a satira mu jdou ale lépe – Vegani a jelita, Liga mužské moudrosti, Lajna… všude tady zanechal nesmazatelnou stopu.

V roce 2022 si Michal Isteník zahrál v rodinném seriálu Kukačky. V něm ztvárnil bratra jednoho z tatínků (David Novotný) dvou rodin, kterým jsou při porodu vyměněny děti. Jen pro úplnost dodejme, že druhým tatínkem je Marek Adamczyk.