Filip Čapka. Hvězda Ulice a Polopatě

Filip Čapka? Je držitelem Ceny Thálie za rok 2004 pro mladého činoherce do třiceti tří let. Na dlouhých pět let vypadl s hereckého kolotoče a stavěl zahrady. Možná i proto je průvodcem hobby pořadem Polopatě České televize. Posledních několik sezón patří mezi hlavní hvězdy nekonečného seriálu televize Nova Ulice, kde ztvárňuje postavu Vítka Klímy. Manželku Ivu mu hraje ostravská herečka Hana Baroňová.

To všechno je herec Filip Čapka. A nejen to, je faké výborný malíř, jeho oblíbenou technikou je akvarel. Je i nadšencem do zahradničení a zručným kutilem. Umí prostě… téměř vše.

Životopis Filipa Čapky? Herecké geny se u něj projevily na 110 %

Narodil se 19. prosince roku 1974 v Ostravě do rodiny, kde hrál a hraje snad každý. Herečkou je manželka Zuzana (rozená Kyselová), ochotnicky hrál dědeček Vladimír (druhý dědeček Emil byl nadšený zahrádkář, odtud asi pochází druhá Filipova vášeň), babičky, otec Jiří, strýc Vladimír bratr Michal… a další.

Není se proto asi moc co divit, že herecké řemeslo učarovalo i Filipovi. Na prkna, která znamenají svět, směřoval prakticky od dětství, herectví vystudoval na brněnské JAMU. Poté hrál v divadellech v Olomouci, Brně i rodné Ostravě, nakonec odešel do Prahy, kde se stal členem souboru Švandova divadla. Tady si ve hře Možná, že odcházíme zahrál po boku Jiřího Čapky. Ano, svého otce.

Slušně rozjetou kariéru, okořeněnou Cenou Thálie za rok 2004 pro mladého činoherce do 33 let za roli Buči v dramatu Cikáni jdou do nebe přerušil nakonec syndrom vyhoření. Filipa Čapka se rozhodl změnit profesi a pět let stavěl zahrady pro kamaráda a provozovatele firmy Zahrady snů Daniela Purgerta. Jedinou aktivitou, kterou zůstával spojen, zůstal hobby magazín České televize Polopatě.

V roce 2020 se Filip Čapka k herectví vrátil, když naskočil do nekonečného seriálu televize Nova Ulice. Tady hraje Vítka Klímu, který opustil místo v bance a podniká s Milošem Knoblochem ve stavebnictví.

V televizi a ve filmu byl Filip Čapka vidět už před svou pětiletou odmlkou. Diváci ho mohli vidět v seriálech Cirkus Bukowsky, Ententýky, Místo nahoře nebo Cesty domů. Po svém návratu k herectví se objevil v dalších seriálech – Kriminálka Anděl, Kukačky, Místo zločinu Ostrava. Role ve filmu? Román pro muže, Mamas & Papas (v něm se objevil s manželkou Zuzanou), Ostravak ostravski či Léto s gentlemanem – to je jen několik z nich.

Mimochodem, Filip není jediným z rodu Čapků, kdo si za své herecké umění vysloužil významné divadelní ocenění. Jeho mladší bratr Michal Čapka za roli psa v Bulgakovově Psím srdci získal v roce 2003 Cenu Alfréda Radoka, o čtyři roky později obdržel stejně jako bratr Cenu Thálie pro činoherce do 33 let.

Filip Čapka je ženatý, s manželkou Zuzanou (také herečkou) mají dceru Annu.