Filmová novinka? Jan Palach jako Hořící keř

16. ledna 1969 se stala událost, která otřásla veřejností tehdejšího Československa. Na Václavském náměstí se na protest proti okupaci země vojsky Varšavské smlouvy a nastupující cenzuře a normalizaci  zapálil student filozofie Jan Palach. Jeho čin šokuje a burcuje dodnes.

Polská režisérka Agnieszka Holland natočila pro televizní stanici HBO třídílný film, nazvaný Hořící keř, který se na televizní obrazovky dostává dva týdny po výročí Palachova činu – poprvé jej diváci HBO mohou naladit 27. ledna 2013.

Hlavní postavou filmu je advokátka Dagmar Burešová (hraje ji Tatiana Pauhofová), která podala na podnět Palachovy rodiny žalobu na komunistického poslance Viléma Nového (Martin Huba), který na stranickém mítinku v České Lípě Palachův čin zlehčoval prohlášením, že šlo o omyl – Palach se měl pokusit zviditelnit se za pomoci tzv. studeného ohně, ale někdo mu prý podstrčil skutečnou hořlavinu.

Hořící keř se natáčel na jaře 2012 v rodném domě Jana Palacha a na Olšanských hřbitovech, samotná scéna byla natočena ve vozovně Střešovice (dnes již, na rozdíl od roku 1969, nejezdí u Národního muzea tramvaje), samotná dominanta Václavského náměstí byla do scény dodána trikově.

Každé z epizod Hořícího keře trvá 80 minut, v hlavních rolích se mimo již zmíněných herců a hereček objeví Jaroslava Pokorná v roli Palachovy matky, Petr Stach v roli jeho bratra, Igor Bareš, Vojtěch Kotek, Ivan Trojan a další.