Gabriel García Márquez byl světově proslulým španělsky píšícím spisovatelem, novinářem a nositelem Nobelovy ceny, o kterém se často mluví jako o nejvýznamnějším představiteli tzv. magického realismu, literárního stylu, který proslavili i Jorge Luis Borges, Mario Vargas Llosa či Isabel Allende.
Vrcholem prozaické tvorby Gabriela Garcíi Márqueze je nejspíše i v tuzemsku velmi dobře známý román Sto roku samoty. Jeho jedinečný styl, který kombinuje realistické vyprávění s fantastickými prvky, zařadil autora mezi největší literáty 20. století.
Životopis Gabriela Garcíi Márqueze? Celý život psal „jinak“
Gabriel García Márquez se narodil 6. března roku 1927 v malém městě Aracataca na severu Kolumbie jako nejstarší ze dvanácti sourozenců. Dětství a dospívání Márquez strávil u svých prarodičů v malém kolumbijském městě, což mělo hluboký vliv na jeho psaní.
Jeho dědeček z matčiny strany, liberál, plukovník a veterán války o tisíc dnů (občanská válka na konci 19. století), mu vyprávěl příběhy plné barev a historie, které později ožily v jeho knihách.
Vzdělání? Gabriel García Márquez studoval nejprve střední školu v Bogotě, později pak právo (nedokončil je) a žurnalistiku na Národní univerzitě Kolumbie a na Universidad de Cartagena. Právu se nicméně nikdy nevěnoval, brzy se začal naplno věnovat psaní a novinářské kariéře.
Márquezův literární průlom přišel s vydáním „Sto roků samoty“ (1967), který získal mezinárodní uznání a stal se klasikou. Příběh o vícegenerační rodině Buendía v imaginárním městě Macondo byl oslavou latinskoamerické kultury a zároveň kritikou politických a sociálních problémů regionu.
Márquez byl jako spisovatel klíčovou postavou latinskoamerického literárního hnutí známého jako magický realismus. Jeho další významná díla, včetně „Lásky za časů cholery“ a „Pána prezidenta“, kombinovala realistické vyprávění s fantastickými a surrealistickými prvky, což čtenářům poskytovalo jedinečný zážitek.
V roce 1982 byl Márquez oceněn Nobelovou cenou za literaturu za jeho romány a povídky, ve kterých se fantastické a realistické splynuly v bohatě složeném světě literatury. Jeho díla byla přeložena do mnoha jazyků a měla hluboký dopad na světovou literaturu.
García Márquez nebyl jen spisovatelem, ale také politicky angažovanou osobností, která se věnovala různým sociálním a politickým otázkám. Jeho příspěvek k literatuře a kultuře a jeho schopnost zachytit duši Latinské Ameriky prostřednictvím svého psaní ho činí jedním z nejvýznamnějších spisovatelů 20. století. Slavný autor navštívil v padesátých letech dvakrát i Československo. Potřetí se do naší země vydal v roce 1968, kdy se setkal mimo jiné s Milanem Kunderou a vyjádřil se proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy.
Gabriel García Márquez byl měl vůbec povahu světoběžníka. Několik let žil v Paříži, v italském Římě vystudoval filmovou režii, nějaký čas pobýval ve Španělsku v Barceloně, dlouhá léta žil s rodinou v Mexiku.
Pořiďte knihy Gabriela Garcíi Márqueze za výhodnou cenu:
Gabriel García Márquez zemřel 17. dubna 2014 v Mexico City, ale jeho odkaz a vliv přetrvávají. Jeho knihy, které most mezi realitou a fantazií, jsou nadčasové a stále oslovují nové generace čtenářů, které hledají krásu a hloubku v literatuře.
Osobní život? Gabriel García Márquez byl ženatý s Mercedes Barcha, se kterou vychoval dva syny.