George R. R. Martin: Autor cyklu Píseň ledu a ohně (životopis)

George R. R. Martin (celým jménem George Raymond Richard Martin), americký spisovatel žánrů sci-fi a fantasy, autor slavné románové ságy Píseň ledu a ohně, držitel prestižních cen Nebula a Hugo, se narodil 20. září roku 1948 v Bayonne v americkém státě New Jersey v rodině přístavního dělníka Raymonda Collinse Martina (má ještě dvě sestry).


Střední vzdělání získal George R. R. Martin na Marist High School, kde také začíná psát, zaujat komiksovými příběhy, které v té době vydává nakladatelství Marvel. V roce 1965 získal George R. R. Marvin, ještě jako středoškolský student, svoji první literární cenu – za povídku Powerman vs The Blue Barrier obdržel Alley Award. Nicméně, později mu žádné ocenění nastartování literární kariéry nijak neulehčilo, říká se, že jednu z jeho raných povídek odmítli různí nakladatelé celkem dvaačtyřicetkrát.

Po střední škole studoval George R. R. Martin žurnalistiku na Northwestern University, zdárně absolvuje v roce 1971.

Na začátku sedmdesátých let patří George R. R. Martin k odpůrcům vietnamské války a účastní se dobrovolnického programu VISTA, v roce 1975 se pak žení s Gale Burnickovou. O čtyři roky později, v roce 1979, se bezdětné manželství rozpadá, ve stejném roce se George R. R. Martin definitivně vydává na dráhu profesionálního spisovatele, když získal za sbírku povídek  Písečníci dvě nejprestižnější literární ceny žánru sci-fi, kterými jsou Hugo a Nebula (cenu Hugo Martin získal už v roce 1974 za knihu povídek Píseň pro Lyu). Že udělal dobře, svědčí už jen jeho přezdívka – americký Tolkien.

Další ocenění Nebula získal Martin v roce 1985 za povídkový soubor Portréty dětí. Kromě cen Hugo a Nebula je George R. R. Martin také držitelem ceny Brama Stokera či World Fantasy Award.

Píseň ledu a ohně. Magnum opus George R. R. Martina

Za vrchol tvorby George R. R. Martina lze právem považovat románový cyklus Píseň ohně a ledu, který má několik částí: Hra o trůny (A Game of Thrones, 1996, v roce 2011 zfilmováno jako televizní seriál stanicí HBO), Střet králů (1999, A Clash of Kings), Bouře mečů (2000,  A Storm of Swords), Hostina pro vrány (2005, A Feast for Crows) a poslední Tanec s draky (2011, A Dance with Dragons, české vydání je připravováno).

Cyklus Píseň ohně a ledu začal psát George R. R. Martin psát v roce 1991, a přestože se původně mělo jednat o trilogii, Martin se vyjádřil, že celá série bude nakonec sedmidílná. Velkolepá sága, odehrávající se ponejvíce v Sedmi královstvích Západozemí, patří k nejprodávanějších fantasy ságám posledního desetiletí, v České republice ji (stejně jako další autorova díla, vydává nakladatelství Talpress.

V současné době pracuje George R. R. Martin na zbývajících dílech své ságy, o jeho blaho pečuje manželka Parris McBride, se kterou se oženil v roce 2011.

George R. R. Martin – čtenářsky oblíbené knihy: