Johan Theorin. Mistr severské krimi

Johan Theorin, švédský spisovatel a novinář, autor detektivních příběhů, často přirovnávaný pro svůj styl ke Stiegu Larssonovi, se narodil v roce 1963 ve švédském Göteborgu v rodině námořníka.

Dětství Johan Theorin často tráví s rodiči na ostrově Öland, kam později umístí děj svých napínavých příběhů.

Jako spisovatel debutoval Johan Theorin v roce 2007 knihou Ozvěny mrtvých, která ve stejném roce získala ocenění Nejlepší detektivní debut, udělované Švédskou akademií autorů detektivek. Román byl vydán ve dvaceti zemích, v České republice vyšel v roce 2011 pod názvem Mlhy Ölandu v nakladatelství Moba.

Druhou severskou detektivkou Johana Theorina je Darkest Room (lze přeložit jako Temná místnost) z roku 2008, který Švédská akademie autorů detektivek vybrala v roce 2008 za Nejlepší švédský krimiromán, v roce 2009 pak Theorin za tuto detektivku obdržel také ocenění Glass Key Award. Pod jménem Smršť vydal Johan Theorin román i v českém vydání, a to v dubnu roku 2012. Vydání Smršti se opět ujalo moravské nakladatelství Moba.

Zatím poslední detektivní příběh z Ölandu napsal Johan Theorin v roce 2010, jeho jméno je Blodläge a na české vydání zatím čeká.

Poslední, čtvrtou, knihu ölandské série autor dokončuje.