Helen Mirrenová: Filmová hvězda, která se nechová jako star

Helen Mirrenová. Světový věhlas si získala tím, jak bravurně zahrála ve filmu Stephena Frearse Královna  Alžběta II. Ti, kdo film ještě neviděli, ji pak určitě budou znát jako superintendantku Jane Tennisonovou, kterou si zahrála v detektivním seriálu Hlavní podezřelý (Prime Suspect).

Ten se natáčel v letech 1991-2006 a několikrát jsme jej mohli vidět i na českých obrazovkách – pokud jste jej zatím neviděli, vězte, že od 1. července 2012 jej bude reprízovat TV Barrandov.

Helen Mirrenová jako jedna z hvězd 47. KVIFF

Zpět K Helen Mirrenové – ta je jednou z největších hvězd 47. ročníku Karlovarského filmového festivalu, na kterém převezme křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Významné ocenění obdrží v průběhu slavnostního zahájení festivalu (29. června 2012).

Helen Mirrenová, známá také jako Dame Helen Mirren, vlastním jménem Illiana Lydia Vasilievna Mironova (má ruské předky), se narodila 25. července 1945 v Londýně jako dcera Rusa Vasilije Petroviče Mironova a Kathleen Rogersové, Angličanky.

Jen pro zajímavost – otcova rodina se do Anglie dostala během rusko-japonské války, kdy se Helenin dědeček v Londýně zdržoval v diplomatických službách tak dlouho, až tam zůstal.

Helen Mirrenová je stejně dobrá na jevišti…

Herecká kariéra Helen Mirrenové začala ve druhém polovině šedesátých let 20. století, v roce 1966 se stala  členkou National Youth Theatre v Londýně, o rok později pak byla přijata do  Royal Shakespeare Company (Královská shakespearovská společnost), kde si zahrála velké role v klasických kusech velikána anglického divadla Williama Shakespeara, za roli v dramatu Antonius a Kleopatra si v roce 1983 vysloužila nominaci na Olivierovu cenu.  

Na tu byla Helen Mirrenová nominována ještě dvakrát (2001 a 2004), v roce 2002 byla nominována na Cenu Tony za roli v broadwayské adaptaci Strindbergova Tance smrti.

Český fanoušek zná ale Helen Mirrenovou především z filmového plátna a televizní obrazovky. Ve filmu se Helen Mirrenová prosazovala postupně, její role ale byly výrazné a zanechaly stopu, ač byly rolemi epizodními – pokud jste viděli slavný Excalibur, viděli jste i Helen v jedné z jejích prvních rolí. Hrála Morganu.

… jako ve filmu a televizi

Pak přicházely role větší a významnější, nakonec přišly role hlavní. Zahrála si vdovu po policistovi, která má milostný poměr s mladíkem, sympatizujícím s IRA, ve filmu Cal, královnu si zahrála ve strhující historické fresce Šílenství krále Jiřího (1994), za tento snímek byla poprvé nominována na Oscara. Další slavnou rolí Helen Mirrenové byla role hospodyně v krimikomedii Gosford Park (2001), za niž byla také nominována na Oscara.

Ve filmu Poslední zastávka (2009) si zahrála manželku ruského spisovatele Lva Tolstého, tento snímek jí přinesl zatím poslední, čtvrtou, nominaci na Oscara, stejně jako snímek Holky z kalendáře, vyprávějící příběh dobročinného spolku, jenž získává peníze na dobročinnost tak, že se jeho členky fotí nahé.

Nakonec se Helen Mirrenová Oscara po čtyřech nominacích dočkala, dostala jej v roce 2007 za famózní ztvárnění anglické královny Alžběty II. ve filmu Stephena Frearse Královna. Za tento film byla také oceněna prvním se svých Zlatých Glóbů a dostala za něj Volpiho cenu na MFF v Benátkách.

Helen Mirrenová je známá i díky televizi, její  superintendantku Jane Tennisonovou a seriál Hlavní podezřelý jsme už zmínili. Dodejme jen, že za tuto roli získala svůj druhý Zlatý Glóbus a jednu z cen BAFTA (má tři).

Má Oscara a Řád Britského impéria

V roce 2003 byl Helen Mirrenové královnou Alžbětou II. udělen Řád Britského Impéria s právem užívat titul Dame.

Helen Mirrenová je vdaná za amerického režiséra Taylora Hackforda, jejich manželství je bezdětné.

V Karlových Varech převezme Helen Mirrenová Cenu za mimořádný přínos světové kinematografii, čímž karlovarský festival naváže na loňský filmový festival v Moskvě, kde Helen Mirrenová obdržela Zvláštní cenu za celoživotní herecké mistrovství.

Tu i cenu letošní si bezesporu zaslouží.