Hugo Haas. Slavný doma, slavný i za mořem

Hugo Haas byl český herec a režisér. Narodil se 19. února 1901 v Brně. Jeho tatínek byl židovský obuvník a starší bratr Pavel hudbní skladatel. Oba zahynuli během války v koncentračním táboře.

Studoval zpěv na brněnské konzervatoři, po ukončení získal v roce 1920 angažmá v Národním divadle v Brně. V letech 1923 -1924 působil též v Ostravě. V roce 1924 odchází do Prahy do Divadla komedie, odkud ho angažoval Jaroslav Kvapil do Divadla na Vinohradech.

V roce 1930 se stal Hugo Haas členem souboru činohry Národního divadla v Praze, kde působil celých devět let. Jeho poslední rolí v Národním divadle byla postava ředitele Busmana v Čapkově R.U.R. Jeho nejčastějšími partnerkami byly na pražských scénách Vinohradského a Národního divadla herečky Andula Sedláčková, Jiřina Šejbalová a Olga Scheinpflugová, se kterou udržoval písemnou korespondenci i po svém nuceném odchodu do exilu.

Jako Haasovy partnerky se představily také Suzanne Marwille, Lída Baarová, Jiřina Štěpničková, Adina Mandlová, Věra Ferbasová nebo Antonie Nedošínská.

Z filmových rolí jmenujme například Velbloud uchem jehly, Kvočna, Jedenácté přikázání, Dům na předměstí, Poslední muž, Kde se žebrá, Život je pes, Mravnost nade vše. Jeho nejznámější vlastní zrežírovaný film byla adaptace Čapkovy divadelní hry Bílé nemoci z roku 1937, kde si i sám zahrál.

V roce 1939 dostal výpověď z divadla údajně z rasových důvodů a v dubnu téhož roku uprchl s manželkou Bibi přes Francii, Španělsko a Portugalsko do USA.

Do roku 1942 hrál divadlo v anglickém jazyce a vyučoval v herecké škole Actor´s Laboratory. V Hollywoodu se prosadil nejen jako herec, ale i jako režisér, producent a scénárista. V šedesátých letech se usadil ve Vídni, kde občas účinkoval v televizi. Svoji rodnou vlast navštívil v roce 1963 při oslavách výročí Národního divadla.

Je pochován na židovském hřbitově v Brně vedle své matky, zemřel 1. prosince 1968 ve Vídni.