Radoslav Brzobohatý: Dobrý rodák (životopis)

Radoslav Brzobohatý, český divadelní, filmový a televizní herec a také provozovatel Divadla Radka Brzobohatého, se narodil 13. září roku 1932 ve slovenských Vrútkách (moravským rodičům). Na Moravu se také rodina v roce 1940 vrací.

Životopis Radka Brzobohatého? Vzdělání získává Radoslav Brzobohatý nejprve na gymnáziu ve Valašském Meziříčí, v kvintě je ovšem vyloučen a nakonec se vyučí mechanikem pletařských strojů. Nakonec vystuduje DAMU (absolvuje v roce 1954), po studiích hraje v několika oblastních divadlech, mimo jiné v Příbrami, Mostě, Olomouci či Mostě.

V roce 1962 přichází Radoslav Brzobohatý do Prahy, kde nastupuje do angažmá v Divadle S. K. Neumanna v Libni. V roce 1967 pak přechází do souboru Divadla na Vinohradech, kde pak stráví více než třicet let. Vinohradské divadlo opouští v roce 1999. Divadelní kariéra Radoslava Brzobohatého zahrnuje mnoho velkých i menších rolí.

Z těch hlavních vzpomeňme Oldřicha a Boženu, Život a dílo skladatele Foltýna Karla Čapka, Krále Krysu, Boris Godunova či Fausta. V roce 1999 Divadlo na Vinohradech opouští, v dalších letech pak pohostinsky působí na vícero scénách, zazáří také na scéně Hudebního divadla v Karlíně, například v Řeku Zorbovi nebo Kleci bláznů.

Od roku 2004 se manželkou Hanou Gregorovou (první manželkou Radoslava Brzobohatého byla Jiřína Bohdalová) Divadlo Radka Brzobohatého.

Na filmovém plátně se Radoslav Brzobohatý poprvé objevil ve filmu Mstitel v roce 1959. V šedesátých letech byl Brzobohatý obsazen do několika výrazných rolí – v krimi snímcích Vrah skrývá tvář a Strach byl obsazen do role kapitána Vargy, charakterního vyšetřovatele, výraznou roli měl ve snímku Atentát, popisující drama atentátu na R. Heydricha.

V roce 1968 přichází jeden z vrcholů Brzobohatého filmové kariéry, když hraje roli hrdého sedláka Františka ve snímku Vojtěcha Jasného Všichni dobří rodáci.  V roce 1970 pak přichází vrchol druhý – společně s první manželkou Jiřinou Bohdalovou excelují v trezorovém snímku Ucho.

Radoslav Brzobohatý vždy ztvárňoval především role charakterní a vážné, nevyhýbal se nicméně ani komediální rovině či pohádkám – Sněženky a machři, z pohádek například Sedmero krkavců či Princ a Večernice.

V sedmdesátých letech účinkuje Radoslav Brzobohatý v divácky velmi úspěšných televizních seriálech, jeho největší filmovou rolí je asi hlavní role v seriálu F. L. Věk. Z dalších televizních seriálů – Dobrá voda, Druhý dech, Dynastie Nováků, 30 případů majora Zemana, Cirkus Humberto, Náhrdelník či Synové a dcery Jakuba Skláře. Jednou z jeho nejslavnějších televizních rolí je Marek Eden v londonovské adaptaci Cesta řeky k moři.

Co se osobního života týče, první manželkou Radka Brzobohatého byla herečka Jarmila Kolářová, druhou pak Jiřína Bohdalová, jeho současnou ženou je Hana Gregorová, se kterou má syna Ondřeje Brzobohatého, úspěšného hudebníka a exmanžela Miss World 2006 Taťány Kuchařové.

12. září 2012 Radoslav Brzobohatý zemřel.