Ivanka Devátá. Herečka a spisovatelka, která si dvakrát vzala Josefa Vinkláře

Od roku 1957, kdy na filmovém plátně debutovala, si zahrála v několika desítkách snímků a televizních seriálů – naposledy v krimi sérii Temný Kraj na televizi Prima v roce 2017 a ve filmu o životě fotografa Jana Saudka Fotograf z roku 2015.

Je autorkou 19 knih, ostatně sama se spíš než za herečku považuje za spisovatelku. A co o ní filmová veřejnost ví asi především – byla provdána za hereckého kolegu Josefa Vinkláře. A to hned dvakrát.

Životopis Ivanky Deváté? Spisovatelkou se z herečky stala tak trochu z donucení…

Herečka a spisovatelka Ivanka Devátá se narodila 27. listopadu 1935 v Praze, roky dětství ale strávila v Brně, za války strávila několik let u svých prarodičů v Chrudimi, kde byl její dědeček kartáčníkem.

Rodiče? Otcem Ivanky deváté byl český dirigent, houslista, hudební pedagog a hudební skladatel Antonín Devátý, maminka pocházela z podnikatelské rodiny ze Skutče. Na svět přišla Ivanka poměrně brzy po sňatku rodičů – ti se vzali v roce 1934.

Středoškolská studia absolvovala Ivanka Devátá v Plzni, kde vystudovala gymnázium, její další kroky pak vedly na na pražskou DAMU. Studia herectví zakončila v roce 1958, hned poté nastoupila do svého prvního angažmá – do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého, tedy do dnešní Švandova divadla na pražském Smíchově. Tady vydržela až do svého odchodu do důchodu v roce 1991.

Ve filmu Ivanka Devátá debutovala v roce 1957 ve snímku V proudech, což byl první český širokoúhlý hraný barevný film. Na konci padesátých let zaujala kritiku i diváky rolí Márynky Kryštofové ve filmu Mstitel (1959), v mnoha divácky úspěšných snímcích si pak zahrála až do konce své aktivní herecké kariéry. Naposledy se objevila v už zmíněném snímu Fotograf (2015).

V televizi se Ivanka Devátá objevila poprvé v seriálu Rodina Bláhova – seriál, ze kterého se dochoval pouze poslední díl, je zároveň českým seriálem nejstarším. Ivanka Devátá si zahrála i v dalších populárních seriálech – Nemocnice na kraji města, Případ pro zvláštní skupinu, Třicet případů majora Zemana nebo porevoluční Rodinná pouta.

Psát knihy začala po odchodu z divadla. Hned první se stala bestsellerem

Po odchodu z Realistického divadla se začala druhá kariéra Ivanky Deváté – z nepříliš obsazované herečky se stala mimořádně oblíbená spisovatelka. Podle svých slov ji k psaní přesvědčil syn Marek Hlavica – pokud to tak je, udělal dobře. V roce 1992 Ivanka Devátá debutovala sbírkou příběhů ze svého vlastního života Rodinný podnik, na kterou navázala dalšími podobně laděnými knihami. Světlo světa nakonec spatřilo 19 titulů, ten poslední nazvaný Gerbešín a hezouni v roce 2022. Přitom co, kniha, to bestseller. Lázeňská kúra, Vůně posečené trávy… četli jste?

Ivanka Devátá se uplatnila též jako výborná dabérka, televizní diváci ji mohou znát například jako český hlas hrdinky detektivních románu Agathy Christie slečny Marplové. V roce 2012 získala oblíbená herečka a spisovatelka Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Osobní život Ivanky Deváté? Jejím prvním manželem byl herec Miloš Hlavica, se kterým má syna Marka. Připomeňme snad také, že Miloš Hlavice je také otcem herce Lukáše Hlavici, kterého měl s herečkou Růženou Merunkovou.

Druhým manželem Ivanky Deváté byl herec Josef Vinklář, se kterou má syna Adama. Za Josefa Vinkláře se Ivanka Devátá provdala hned dvakrát, byť právě díky jeho milostným avantýrám skončila po naprostém kolapsu v péči psychiatrů. Jejich druhého sňatku předcházel Ivančin vztah s dalším hercem – Ladislavem Mrkvičkou. Nakonec i druhé manželství s Josefem Vinklářem skončilo rozvodem.