Petr Tluchoř: Středočeský kmotr ve vazbě

Petr Tluchoř. Dlouhé roky býval jedním z nejvlivnějších politiků ODS, od července 2004 do listopadu 2012 byl poslancem parlamentu České republiky, mezi roky 2006-2011 byl předsedou Poslaneckého klubu ODS. Velké slovo měl Petr Tluchoř ve středočeské organizaci ODS.

Jeho hvězda začala pohasínat v souvislosti s aférou poslance Jana Moravy a poté v souvislosti s aférou kolem Kristýny Kočí a úplatkářské aféře kolem šéfa strany Věci veřejné Víta Bárty. Na konci roku roku pak Petr Tluchoř poslaneckou sněmovnu opustil, za rezignaci mu mělo být nabídnuto místo ve státní správě – právě za to jej 13. června 2013 zatkli detektivové ÚOOÚ a soud poslal do vazby.

Životopis Petra Tluchoře? Narodil se 6. ledna roku 1969 v Brandýse nad Labem, kde také v letech 1982-1986 vystudoval gymnázium. Po něm  studoval Matematickou-fyzikální fakultu Univerzity Karlovy v Praze, studia ale nedokončil. Vysokoškolské vzdělání si doplnil až v roce 2008, kdy na Právnické fakultě Masarykovy univerzity vystudoval bakalářský obor Veřejná správa.

Po roce 1989 se Petr Tluchoř pustil do podnikání – prodával hudební nosiče, věnoval se produkční činnosti, v letech 2002-2003 pracoval jako dramaturg v brandýském kulturním centru, kde se podílel na pořádání mnoha i celostátně známých kulturních akcí.

Do politiky vstoupil Petr Tluchoř v roce 1996, kdy se stal členem ODS. Za tuto stranu pak v letech 1996-2006 vykonával funkci zastupitele v rodném Brandýse. V řadách ODS postupoval Petr Tluchoř postupně stále výše – v roce 2001 se pak stal předsedou Oblastní rady ODS Praha- Východ a členem Regionální rady ODS Střední Čechy.

Do poslanecké sněmovny kandidoval Petr Tluchoř poprvé v roce 2002 – neúspěšně. Do sněmovny se ale nakonec dostal o dva roky později, když byl ODS  dosazen na uvolněný poslanecký post. V parlamentních volbách v roce 2006 Petr Tluchoř poslanecký mandát obhájil a stal se jedním z nejvytíženějším poslanců vůbec – byl členem několika parlamentních výborů, v září 2006 se pak stal předsedou Poslaneckého klubu ODS.

Na tomto postu vydržel i přes aféru poslance Jana Moravy, o které údajně věděl, vaz mu zlomila až aféra Kristýny Kočí, která jej označila za jednoho z poslanců ODS, kteří se měli podílet na „vytvoření“ aféry kolem financování strany Věci veřejné. V květnu 2011 se proti dalšímu setrvání Petra Tluchoře na postu předsedy Poslaneckého klubu ODS vyslovil ministerský předseda Petr Nečas a uspěl – Petr Tluchoř post ztratil a stal se řadovým poslancem.

Na podzim 2012 se Petr Tluchoř postavil ve sněmovně proti schválení úsporných daňových balíčků premiéra Nečase, aby se nakonec rozhodl na poslanecký post rezignovat a schválení změn tak umožnit. Za tento svůj postoj měl být odměněn lukrativním postem ve státní správě.

Právě tato událost stojí za zatčením exposlance Tluchoře 13. června 2013 a jeho následným vzetím do vazby v aféře kolem šéfky kanceláře Petra Nečase Jany Nagyové.