Kazetová munice. Znáte osobnosti, které se zasadily o její zákaz?

Válka na Ukrajině se po roce a půl dostává do své nové fáze – bránící se Ukrajinci získali v červenci 2023 zbraň, která může zásadně změnit situaci na bitevním poli v jejich prospěch. Americký prezident Joe Biden oznámil, že USA darují ukrajinské armádě tzv. kazetovou munici.

Ta je přitom mimořádně destruktivní – nad cíl je v obalu (kazetě, proto kazetová munice) dopraveno několik desítek až stovek malých bomb, které se při dopadu kazety rozlétnou do širokého okolí a vybuchují. Kazetová munice tedy nezpůsobí jeden centrální výbuch, ale desítky až stovky výbuchů v širokém okolí kolem místa dopadu. Při zásahu civilních oblastí je šance obyvatel na přežití prakticky nulová.

Kazetová munice je v mnoha zemích světa zakázaná, a to do roku 2008, kdy byla pod záštitou CMC a dalších organizací podepsána Úmluva o kazetové municí, která zakazuje používání, výrobu, skladování a přenos kazetových bomb. Mnoho zemí tuto smlouvu podepsalo a ratifikovalo, včetně mnoha členů Evropské unie. K dohodě se nicméně nepřipojily například Čína, Indie, Pákistán, Turecko a Izrael. Svůj podpis nepřipojily ani USA, Ukrajina a Rusko, tři země, kterých se situace s darem kazetové munice týká.

Proti darování kazetové munice ze zásob americké armády Joe Bidenem Ukrajině se na mezinárodní politické scéně zvedla vlna odporu, v Česku je za velkou chybu označil například bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Dopad kazetové bomby. Zdroj: Wikipedia.org.

Zákaz kazetové munice. Kdo se o něj zasloužil?

Státy a jejich politické reprezentace, chce se krátce napsat. Jenže, ony samy by se nebezpečných zbraní nezbavily. Zásadní byl tlak mezinárodních organizací a osobností, které stály v jejich vedení. Kdo se tedy zásadně zasloužil o vznik Úmluvy o kazetové munici v roce 2008? Nad ostatní ční především jeden člověk – Thomas Nash.

Thomas Nash. První koordinátor organizace Cluster Munition Coalition (CMC)

Jako takový hrál rodák z Nového Zélandu narozený v roce 1980 v CMC zásadní roli – vedl ji při vyjednávání o Úmluvě o kazetové munici v roce 2008. Ta byla nakonec formálně schválena 30. května 2008 a dosud ji podepsalo přes 111 zemí celého světa. V roce 2011 Thomas Nash CMC opustil, když považoval svoji misi na poli zákazu kazetové munice za dokončenou.

Stručný životopis Thomase Nashe? Narodil se v  Palmerston North na Novém Zélandu v roce 1980, kde také vystudoval Victoria University of Wellington, obor politologie a francouzština. Po získání bakalářského titulu působil jako asistent novozélandského velvyslance pro odzbrojení Clive Pearsona. V roce 2003 se Thomas Nash odstěhoval do kanadské Ottawy, kde se stal v roce 2004 prvním koordinátorem CMC.

Thomas Nash ovšem nebyl jediný, kdo se výrazně zasloužil o zákaz kazetové munice. Důležitým aktérem dění byl i Stephen Goose, ředitel divize zbraní Human Rights Watch a jeden z klíčových členů Cluster Munition Coalition. Jeho práce na odhalení a dokumentaci používání kazetových bomb byla klíčová pro mezinárodní úsilí o zákaz těchto zbraní.

Třetí osobností, kterou nesmíme opomenout, je Jody Williams. Ta jako zakladatelka mezinárodní kampaně za zákaz nášlapných min získala Nobelovu cenu míru v roce 1997. Později se také zapojila do hnutí za zákaz kazetových bomb. I její vliv pomohl k podpisu Úmluvy o kazetové munici v roce 2008.