Kazetová munice. Znáte osobnosti, které se zasadily o její zákaz?

Dopad kazetové bomby. Zdroj: Wikipedia.org.

Válka na Ukrajině se po roce a půl dostává do své nové fáze – bránící se Ukrajinci získali v červenci 2023 zbraň, která může zásadně změnit situaci na bitevním poli v jejich prospěch. Americký prezident Joe Biden oznámil, že USA darují ukrajinské armádě tzv. kazetovou munici.

Ta je přitom mimořádně destruktivní – nad cíl je v obalu (kazetě, proto kazetová munice) dopraveno několik desítek až stovek malých bomb, které se při dopadu kazety rozlétnou do širokého okolí a vybuchují. Kazetová munice tedy nezpůsobí jeden centrální výbuch, ale desítky až stovky výbuchů v širokém okolí kolem místa dopadu. Při zásahu civilních oblastí je šance obyvatel na přežití prakticky nulová.

Kazetová munice je v mnoha zemích světa zakázaná, a to do roku 2008, kdy byla pod záštitou CMC a dalších organizací podepsána Úmluva o kazetové municí, která zakazuje používání, výrobu, skladování a přenos kazetových bomb. Mnoho zemí tuto smlouvu podepsalo a ratifikovalo, včetně mnoha členů Evropské unie. K dohodě se nicméně nepřipojily například Čína, Indie, Pákistán, Turecko a Izrael. Svůj podpis nepřipojily ani USA, Ukrajina a Rusko, tři země, kterých se situace s darem kazetové munice týká.

Proti darování kazetové munice ze zásob americké armády Joe Bidenem Ukrajině se na mezinárodní politické scéně zvedla vlna odporu, v Česku je za velkou chybu označil například bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Zákaz kazetové munice. Kdo se o něj zasloužil?

Státy a jejich politické reprezentace, chce se krátce napsat. Jenže, ony samy by se nebezpečných zbraní nezbavily. Zásadní byl tlak mezinárodních organizací a osobností, které stály v jejich vedení. Kdo se tedy zásadně zasloužil o vznik Úmluvy o kazetové munici v roce 2008? Nad ostatní ční především jeden člověk – Thomas Nash.

Thomas Nash. První koordinátor organizace Cluster Munition Coalition (CMC)

Jako takový hrál rodák z Nového Zélandu narozený v roce 1980 v CMC zásadní roli – vedl ji při vyjednávání o Úmluvě o kazetové munici v roce 2008. Ta byla nakonec formálně schválena 30. května 2008 a dosud ji podepsalo přes 111 zemí celého světa. V roce 2011 Thomas Nash CMC opustil, když považoval svoji misi na poli zákazu kazetové munice za dokončenou.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Klub 27. Tragická legenda hudebního světa

Stručný životopis Thomase Nashe? Narodil se v  Palmerston North na Novém Zélandu v roce 1980, kde také vystudoval Victoria University of Wellington, obor politologie a francouzština. Po získání bakalářského titulu působil jako asistent novozélandského velvyslance pro odzbrojení Clive Pearsona. V roce 2003 se Thomas Nash odstěhoval do kanadské Ottawy, kde se stal v roce 2004 prvním koordinátorem CMC.

Thomas Nash ovšem nebyl jediný, kdo se výrazně zasloužil o zákaz kazetové munice. Důležitým aktérem dění byl i Stephen Goose, ředitel divize zbraní Human Rights Watch a jeden z klíčových členů Cluster Munition Coalition. Jeho práce na odhalení a dokumentaci používání kazetových bomb byla klíčová pro mezinárodní úsilí o zákaz těchto zbraní.

Třetí osobností, kterou nesmíme opomenout, je Jody Williams. Ta jako zakladatelka mezinárodní kampaně za zákaz nášlapných min získala Nobelovu cenu míru v roce 1997. Později se také zapojila do hnutí za zákaz kazetových bomb. I její vliv pomohl k podpisu Úmluvy o kazetové munici v roce 2008.