Jan Železný. Nejlepší oštěpař všech dob

Z olympijských her má tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Stal se trojnásobným mistrem světa. Výkonem 98,48 metru drží světový rekord v hodu oštěpem. Atlet světa, Atlet Evropy a několikanásobný Sportovec roku České republiky. O kom je řeč? O muži, který bývá označován za nejlepšího oštěpaře všech dob. Tím mužem je Jan Železný.

Narodil se 16. června 1966 v Mladé Boleslavi v oštěpařské rodině jako mladší ze dvou bratrů (starší se jmenuje Petr) –  tak maminka házela oštěpem, tatínek hrál závodně házenou. Jan měl  ty nejlepší předpoklady postavit se jednou do oštěpařského sektoru také.

Začínal ale fotbalem, hokejem a házenou, nakonec si jej ale vrhačské disciplíny našly. Už v žákovských kategoriích podle učitelů házel kriketovým míčkem k osmdesáti metrům.

První velké mítinky? MS 1987 v Římě bylo pro Železného bronzové

První velký závod si sedmnáctiletý Jan Železný prožil na mistrovství Evropy juniorů 1983 v rakouském Schwechatu, kam jel hlavně na zkušenou – uspěl, skončil na výborném šestém místě. Další juniorský šampionát v roce 1985 měl být jeho – skončil těsně pod „bednou“, čtvrtý.

V roce 1986 se Jan Železný poprvé zúčastnil vrcholné atletické akce v seniorské kategorii, na  mistrovství Evropy ve Stuttgartu sbíral zkušenosti, nepodařilo se mu postoupit z kvalifikace.

Pak už přichází první velký úspěch. V květnu 1987 Jan Železný, v té době už atlet Dukly Banská Bystrica, kde absolvuje vojenskou službu a trénuje pod dohledem Jaroslava Halvy, hodil na mistrovství ČSSR svůj první světový rekord – 87,66 m. Na mistrovství světa do Říma jel jako jeden z favoritů. Závod zvládl a získal první velkou medaili – bronzovou.

V Soulu ho Fin posledním pokusem obral o zlato

První olympijský start Jana Železného? V korejském Soulu Jan nejprve výkonem 85.90 m překonal v kvalifikaci olympijský rekord, v samotném finále měl našlápnuto ke zlatu, celý závod vedl. Až do posledního hodu Fina Korjuse  – ten dal do posledního pokusu všechno a Železného přehodil. Bral zlato, Železný stříbro.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Petr Pilát. Největší hvězda českého freestyle motocrossu

V roce 1990 Jan Železný opět posunul hranici světového rekordu blíže magické hranici 90 metrů, v červenci na mítinku Zlaté ligy v Oslu hodil 89,66 m. Chybělo 34 centimetrů…

Na další měsíce Jan Železný zcela jistě nevzpomíná rád – provázely jej zranění a zdravotní problémy s obratli, na mistrovství Evropy ve Splitu 1990 a mistrovství světa v Tokiu 1991 skončil už v kvalifikaci. Fanoušci se mohli oprávněně ptát: Končí éra Jana Železného?

Železný odpověděl  fanouškům v dalším, v olympijském, roce 1992, kdy nejprve na mítinku Zlaté ligy (a opět v Oslu, kde mu to vždycky házelo) překonal hodem 94,74 m vlastní světový rekord  a kdy na letních olympijských hrách v Barceloně získal zlato v novém olympijském rekordu 89,66 m.

V roce 1993 dvakrát posunul hranici světového rekordu. A vrátil se ze Slovenska domů

V roce 1993 pak rozjetý Železný převálcoval svoji oštěpařskou konkurenci všude, kde to jen šlo – na mítinku v jihoafrickém Pietersburgu překonal v dubnu světový rekord výkonem 95,54 m, v srpnu v Sheffieldu pak přidal dalších 12 cm, světový rekord upravil na 95,66 cm. Vrcholem sezóny bylo mistrovství světa ve Stuttgartu, kde Jan Železný získal zlato. Naposledy rok 1993 – Jan Železný zvítězil oštěpařské Grand Prix, v celkovém pořadí pak skončil na 2. místě.

Po rozdělení federace a vzniku dvou samostatných států (Česka a Slovenska) se Jan Železný v roce 1993 vrátil z Banské Bystrice domů, stěhuje se do Kosmonos poblíž Mladé Boleslavi, sportovně pak zakotví v atletickém týmu pražské Dukly.

Rok 1994 se Železnému sportovně vydařil, až na mistrovství Evropy v Helsinkách. Oštěpař, který v sezóně exceloval, jel pro zlato, přivezl „jen“ bronz. Zlato z ME nebylo Železnému souzeno, je to jediná velká medaile, která schází, prvním českým oštěpařem, který na evropské zlato dosáhl se stal až v roce 2012 Vítězslav Veselý, jinak též svěřenec trenéra Jana Železného. Takže evropské zlato je de facto „v rodině“.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jiří Ježek. Ztráta nohy mu otevřela cestu ke sportovním vrcholům

Mistrovství světa v  Göteborgu 1995? Obhajoba zlata skončila suverénním vítězstvím, tři nejdelší hody finále patřily… Železnému. Stejně jako v roce 1993 Jan Železný zvítězil oštěpařské Grand Prix, v celkovém pořadí pak skončil na 2. místě.

Olympijský rok 1996? Zlato z Atlanty a dodnes platný světový rekord 98,48 m

Olympijské hry v Atlantě měly být ve znamení útoku na Železného neotřesitelnou pozici, ale – ještě před samotnou olympiádou, v květnu, na jednom z posledních mítinků v německé Jeně, Jan Železný hodil oštěp do vzdálenosti 98,48 m. Dodnes nebyl tento rekordní hod překonán, Železného světový rekord platí již více než 15 let. I to svědčí o jeho naprosté výjimečnosti. V samotné Atlantě pak Jan Železný získal olympijské zlato výkonem o více než 10 metrů horším (88,16 m).

Po úspěšném roce přišlo zranění. Železný při tréninku s gumovým expandérem spadl na zem tak nešťastně, že si zpřetrhal vazy v pravém rameni. Podstoupil operaci, rehabilitoval, znovu se učil házet.

Velký návrat přišel v roce 1999, kdy se ve španělské Seville na mistrovství světa opět postavil na stupně vítězů, když získal bronzovou medaili.

A pak už to byl opět Železný tak, jak je známe – na olympiádě v Sydney 2000 získal třetí olympijské zlato v řadě v novém olympijském rekordu 90,17 m, na mistrovství světa v kanadském Edmontonu o rok později se stal potřetí mistrem světa.

Poslední velkou medaili získal jako čtyřicetiletý. Byla bronzová

Pak už nutně následoval postupný odchod ze scény, na MS v Edmontonu 2001 končí čtvrtý, na ME v Mnichov dokonce dvanáctý, na olympijských hrát v Aténách 1996 je devátý. Poslední slovo ale řekl Jan Železný v roce 2006 na ME v Göteborgu, kde jako čtyřicetiletý získal bronz. 19. září 2006 se Jan Železný s oštěpem loučí na stadionu v rodné Mladé Boleslavi.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Petr Nedvěd. Dovede nejzkušenější reprezentant české hokejisty do finále?

Jan Železný zůstal u sportu i po skončení aktivní kariéry, je členem Českého olympijského výboru, od roku 2004 pak také Mezinárodního olympijského výboru, kde mu funkční období končí právě v letošním roce (2012). Kromě činnosti sportovního funkcionáře působí Jan Železný jako trenér v Dukle Praha a byl to právě on, kdo stál za výkonnostním skokem Báry Špotákové a Vítězslava Veselého.

Ocenění? Jan Železný má doma státní vyznamenání, a to medaili Za zásluhy, byl mnohokrát zvolen Sportovcem i Atletem roku, jako jediný oštěpař vůbec dokázal třikrát přehodit magickou hranici 95 metrů.

Soukromý život oštěpařské legendy? V roce 2007 se rozvedl s manželkou Martou (brali se v roce 1987), se kterou má dospělé děti Jana a Kateřinu. V současné době žije s partnerkou Barborou Výbornou, mají pětiletou dceru Aničku.

Jan Železný patří vedle Emila Zátopka a Věry Čáslavské k našim nejúspěšnějším olympionikům vůbec. Přejme mu, coby trenérovi, aby mu na olympiádě v Londýně dělali radost jeho svěřenci Bára Špotáková a Vítězslav Veselý. A aby ta radost cinkala a byla zlatá!