Jan Železný. Nejlepší oštěpař všech dob

Z olympijských her má tři zlaté a jednu stříbrnou medaili. Stal se trojnásobným mistrem světa. Výkonem 98,48 metru drží světový rekord v hodu oštěpem. Atlet světa, Atlet Evropy a několikanásobný Sportovec roku České republiky. O kom je řeč? O muži, který bývá označován za nejlepšího oštěpaře všech dob. Tím mužem je Jan Železný.

Narodil se 16. června 1966 v Mladé Boleslavi v oštěpařské rodině jako mladší ze dvou bratrů (starší se jmenuje Petr) –  tak maminka házela oštěpem, tatínek hrál závodně házenou. Jan měl  ty nejlepší předpoklady postavit se jednou do oštěpařského sektoru také.

Začínal ale fotbalem, hokejem a házenou, nakonec si jej ale vrhačské disciplíny našly. Už v žákovských kategoriích podle učitelů házel kriketovým míčkem k osmdesáti metrům.

První velké mítinky? MS 1987 v Římě bylo pro Železného bronzové

První velký závod si sedmnáctiletý Jan Železný prožil na mistrovství Evropy juniorů 1983 v rakouském Schwechatu, kam jel hlavně na zkušenou – uspěl, skončil na výborném šestém místě. Další juniorský šampionát v roce 1985 měl být jeho – skončil těsně pod „bednou“, čtvrtý.

V roce 1986 se Jan Železný poprvé zúčastnil vrcholné atletické akce v seniorské kategorii, na  mistrovství Evropy ve Stuttgartu sbíral zkušenosti, nepodařilo se mu postoupit z kvalifikace.

Pak už přichází první velký úspěch. V květnu 1987 Jan Železný, v té době už atlet Dukly Banská Bystrica, kde absolvuje vojenskou službu a trénuje pod dohledem Jaroslava Halvy, hodil na mistrovství ČSSR svůj první světový rekord – 87,66 m. Na mistrovství světa do Říma jel jako jeden z favoritů. Závod zvládl a získal první velkou medaili – bronzovou.

V Soulu ho Fin posledním pokusem obral o zlato

První olympijský start Jana Železného? V korejském Soulu Jan nejprve výkonem 85.90 m překonal v kvalifikaci olympijský rekord, v samotném finále měl našlápnuto ke zlatu, celý závod vedl. Až do posledního hodu Fina Korjuse  – ten dal do posledního pokusu všechno a Železného přehodil. Bral zlato, Železný stříbro.

V roce 1990 Jan Železný opět posunul hranici světového rekordu blíže magické hranici 90 metrů, v červenci na mítinku Zlaté ligy v Oslu hodil 89,66 m. Chybělo 34 centimetrů…

Na další měsíce Jan Železný zcela jistě nevzpomíná rád – provázely jej zranění a zdravotní problémy s obratli, na mistrovství Evropy ve Splitu 1990 a mistrovství světa v Tokiu 1991 skončil už v kvalifikaci. Fanoušci se mohli oprávněně ptát: Končí éra Jana Železného?

Železný odpověděl  fanouškům v dalším, v olympijském, roce 1992, kdy nejprve na mítinku Zlaté ligy (a opět v Oslu, kde mu to vždycky házelo) překonal hodem 94,74 m vlastní světový rekord  a kdy na letních olympijských hrách v Barceloně získal zlato v novém olympijském rekordu 89,66 m.

V roce 1993 dvakrát posunul hranici světového rekordu. A vrátil se ze Slovenska domů

V roce 1993 pak rozjetý Železný převálcoval svoji oštěpařskou konkurenci všude, kde to jen šlo – na mítinku v jihoafrickém Pietersburgu překonal v dubnu světový rekord výkonem 95,54 m, v srpnu v Sheffieldu pak přidal dalších 12 cm, světový rekord upravil na 95,66 cm. Vrcholem sezóny bylo mistrovství světa ve Stuttgartu, kde Jan Železný získal zlato. Naposledy rok 1993 – Jan Železný zvítězil oštěpařské Grand Prix, v celkovém pořadí pak skončil na 2. místě.

Po rozdělení federace a vzniku dvou samostatných států (Česka a Slovenska) se Jan Železný v roce 1993 vrátil z Banské Bystrice domů, stěhuje se do Kosmonos poblíž Mladé Boleslavi, sportovně pak zakotví v atletickém týmu pražské Dukly.

Rok 1994 se Železnému sportovně vydařil, až na mistrovství Evropy v Helsinkách. Oštěpař, který v sezóně exceloval, jel pro zlato, přivezl „jen“ bronz. Zlato z ME nebylo Železnému souzeno, je to jediná velká medaile, která schází, prvním českým oštěpařem, který na evropské zlato dosáhl se stal až v roce 2012 Vítězslav Veselý, jinak též svěřenec trenéra Jana Železného. Takže evropské zlato je de facto „v rodině“.

Mistrovství světa v  Göteborgu 1995? Obhajoba zlata skončila suverénním vítězstvím, tři nejdelší hody finále patřily… Železnému. Stejně jako v roce 1993 Jan Železný zvítězil oštěpařské Grand Prix, v celkovém pořadí pak skončil na 2. místě.

Olympijský rok 1996? Zlato z Atlanty a dodnes platný světový rekord 98,48 m

Olympijské hry v Atlantě měly být ve znamení útoku na Železného neotřesitelnou pozici, ale – ještě před samotnou olympiádou, v květnu, na jednom z posledních mítinků v německé Jeně, Jan Železný hodil oštěp do vzdálenosti 98,48 m. Dodnes nebyl tento rekordní hod překonán, Železného světový rekord platí již více než 15 let. I to svědčí o jeho naprosté výjimečnosti. V samotné Atlantě pak Jan Železný získal olympijské zlato výkonem o více než 10 metrů horším (88,16 m).

Po úspěšném roce přišlo zranění. Železný při tréninku s gumovým expandérem spadl na zem tak nešťastně, že si zpřetrhal vazy v pravém rameni. Podstoupil operaci, rehabilitoval, znovu se učil házet.

Velký návrat přišel v roce 1999, kdy se ve španělské Seville na mistrovství světa opět postavil na stupně vítězů, když získal bronzovou medaili.

A pak už to byl opět Železný tak, jak je známe – na olympiádě v Sydney 2000 získal třetí olympijské zlato v řadě v novém olympijském rekordu 90,17 m, na mistrovství světa v kanadském Edmontonu o rok později se stal potřetí mistrem světa.

Poslední velkou medaili získal jako čtyřicetiletý. Byla bronzová

Pak už nutně následoval postupný odchod ze scény, na MS v Edmontonu 2001 končí čtvrtý, na ME v Mnichov dokonce dvanáctý, na olympijských hrát v Aténách 1996 je devátý. Poslední slovo ale řekl Jan Železný v roce 2006 na ME v Göteborgu, kde jako čtyřicetiletý získal bronz. 19. září 2006 se Jan Železný s oštěpem loučí na stadionu v rodné Mladé Boleslavi.

Jan Železný zůstal u sportu i po skončení aktivní kariéry, je členem Českého olympijského výboru, od roku 2004 pak také Mezinárodního olympijského výboru, kde mu funkční období končí právě v letošním roce (2012). Kromě činnosti sportovního funkcionáře působí Jan Železný jako trenér v Dukle Praha a byl to právě on, kdo stál za výkonnostním skokem Báry Špotákové a Vítězslava Veselého.

Ocenění? Jan Železný má doma státní vyznamenání, a to medaili Za zásluhy, byl mnohokrát zvolen Sportovcem i Atletem roku, jako jediný oštěpař vůbec dokázal třikrát přehodit magickou hranici 95 metrů.

Soukromý život oštěpařské legendy? V roce 2007 se rozvedl s manželkou Martou (brali se v roce 1987), se kterou má dospělé děti Jana a Kateřinu. V současné době žije s partnerkou Barborou Výbornou, mají pětiletou dceru Aničku.

Jan Železný patří vedle Emila Zátopka a Věry Čáslavské k našim nejúspěšnějším olympionikům vůbec. Přejme mu, coby trenérovi, aby mu na olympiádě v Londýně dělali radost jeho svěřenci Bára Špotáková a Vítězslav Veselý. A aby ta radost cinkala a byla zlatá!