Jan Kubice: Autor Kubiceho zprávy

Jan Kubice. V roce 2006 se stal jedním z nejsledovanějších policistů u nás – jako ředitel Útvaru na odhalování organizovaného zločinu přednesl těsně před parlamentními volbami v poslanecké sněmovně zprávu o prorůstání organizovaného zločinu do státní správy (tzv. Kubiceho zpráva), která (podle jejích slov) poškodila sociální demokracii, když ji dávala do souvislosti s mnoha závažnými kauzami. Dnes je Jan Kubice ministrem vnitra České republiky.

Životopis

Plukovník Jan Kubice se narodil 3. října roku 1953, do řad policie nastoupil těsně po listopadu 1989. Předtím pracoval jako mistr v podniku Vodní stavby, v osmdesátých letech se pohyboval v prostředí evangelické církve (důvěrně se stýkal například se Svatoplukem Karáskem.

V letech 1990-1992 působil Jan Kubice v policejní Službě na ochranu objektů zvláštního významu, v letech 1992-1994 pak stál Kubice v čele Ochranné služby PČR. Další rok pak strávil Jan Kubice v čele Útvaru operativní dokumentace kriminální policie, aby se v roce 1995 stal ředitelem nově založené speciálního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a vyšetřování (ÚOOZ), v jehož čele stál až do roku 2007.

V únoru 2008 se Jan Kubice stal spolumajitelem bezpečnostní a zpravodajské agentury SUB S.A., v dubnu 2011 se pak stal coby nestraník  ministrem vnitra vlády České republiky, když nahradil odstoupivšího Radka Johna z Věcí veřejných. V létě roku 2012 se pak v médiích střetl s policejním prezidentem Petrem Lessy, kterého nakonec na konci srpna 2012 odvolal, ve stejné době jej David Rath, obviněný z korupce, nařkl, že stojí za celou jeho kauzou, která je podle něj Kubiceho kampaní před krajskými volbami.