Leona Skleničková. Herecká hvězda na začátku kariéry

Herečka Leona Skleničková? Ve třiadvaceti letech je stále ještě na začátku slibně rozjeté kariéry. Na DAMU ji přitom na herectví nevzali, odešla do ciziny, zahrála si v seriálu společnosti Netflix. Teprve v roce 2020 se začala objevovat v českých filmech a na obrazovce tuzemských televizí. A objevuje se na nich stále častěji.

Životopis? Leona Skleničková dává do všeho… všechno

Narodila se 17. prosince roku 1998 v Čáslavi, herectví bylo jejím snem už od základní školy. Po ní chtěla studovat konzervatoř, rodiče byli ale proti. Vystudovala tedy pražské gymnázium, při kterém začala chodit do divadelního kroužku. U kroužku dlouho nezůstalo – poměrně záhy se Leona Skleničková dostala do souboru Prague Shakespeare Company. Působí v něm dodnes na tuzemských i zahraničních scénách.

Po maturitě zamířila Leona Skleničková zákonitě na DAMU – bohužel, na studia herectví nebyla přijata. Nesložila se a vydala se na zkušenou do světa – v Londýně brala lekce herectví v jednom z tamních hereckých center a získávala i první zkušenosti s filmovou kamerou.

Po návratu do Česka se Leona Skleničková dostala na JAMU, kam byla přijata na studia muzikálového herectví. Vydržela rok, pak ze školy odešla.

Ve stejné době (rok 2020) se Leona začala objevovat v televizi i ve filmu. Jejím debutem na stříbrném plátně je snímek Modelář režiséra Petra Zelenky, kde si zahrála po boju Jiřího Mádla či Kryštofa Hádka. První opravdu velkou filmovou roli Leona Skleničková dostala ve filmu režiséra Petera Bebjaka Stínohra.

Televizní diváci znají Leonu Skleničkovou ze seriálů Ochránce, Pan Profesor (tady si zahrála anorektičku, anorexií trpěla v pubertě přitom i ona sama) nebo Haunted z produkce společnosti Netflix.

V roce 2022 si Leona Skleničková po boku Jakuba Prachaře, Jana Nedbala či Ondřeje Sokola zahrála jednu z hlavních rolí v nové filmové pohádce Krakonošovo tajemství.