Věra Špinarová: Ta s Bílou Jawou 250

Česká Janis Joplin nebo Tina Turner. Tak hudební veřejnost i kritika častuje jednu z nejosobitějších zpěvaček české hudební scény posledních čtyř desetiletí. Věra Špinarová. Zpěvačka s hlasem od Boha, pěvecká hvězda, která zpěv nikdy nestudovala.

Zná ji každý a každý alespoň jednou slyšel některý z jejích největších hitů – Bílá Jawa 250, Meteor lásky, Jednoho dne se vrátíš, který nazpívala na hudbu ze slavného filmu Tenkrát na Západě.

Věra Špinarová se narodila 23. prosince roku 1951 v Pohořelicích u Brna. Vyučila se chemičkou, oboru se ale nikdy nevěnovala, přednost dostala hudba. Už jako patnáctiletá nahrála se skupinou Flamingo první píseň (Já před tebou klečím), v roce 1969 pak začala vystupovat se skupinou Majestic, která se v roce 1971 přejmenovala na Orchestr Ivo Pavlíka.

V roce 1971 se Věra Špinarová poprvé provdala, jejím manželem se stal právě Ivo Pavlík, se kterým má syna Adama. V roce 1984 se manželství rozpadlo a Věra se vdává za bubeníka Vítězslava Vávru (ani toto manželství nevydrželo). V této době také začíná vystupovat se skupinou Speciál.

Věra Špinarová patřila k nejosobitějším pěveckým hvězdám předlistopadového období, její pronikavý alt byl nepřehlédnutelný. Po roce 1989 přestala Věra Špinarová nějaký čas vystupovat, teprve po navázání spolupráce s podnikatelem a manažerem Václavem Fischerem (ano, exmajitelem známé cestovní kanceláře) se začíná po roce 2000 vracet na pódia. Později vystupovala Věra Špinarová se skupinou svého syna (Adam Pavlík Band).

Věra Špinarová zemřela 26. března roku 2017 v Praze.