Jiří Straka. Příběh spartakiádního vraha

Jiří Straka. V roce 1985, době, kdy se Praha chystala na spartakiádu, byl tehdy šestnáctiletý student největším postrachem žen v tehdejším Československu. Během několika týdnů přepadl 11 žen, tři zavraždil, další dvě jeho vražedný pokus přežili. Další znásilnil či okradl, s každým dalším útokem se choval nevyzpytatelněji a s větší brutalitou.

Jeho řádění udělal konec tým legendy české kriminalistiky Jiřího Markoviče, který je známý i ze seriálového bestselleru TV Voyo Metoda Markovič: Hojer – v něm dopadl (samozřejmě, podle skutečných událostí) vraha a kanibala Ladislava Hojera.

Životopis Jiří Straky? Spartakiádní vrah díky mládí unikl šibenici

Jiří Straka, který dnes žije v ústraní pod změněnou identitou a používá jméno Jiří Novák, se narodil 14. dubna 1969 v Praze v rodině, která prakticky v ničem nevybočovala z průměru. Sám Jiří Straka, i když měl nadprůměrné IQ 125, byl už na základní škole dosti podprůměrným žákem – v roce 1983 proto nezačal studovat některou ze středních škol, ale nastoupil do hornického učiliště ve Stochově na Kladensku – jeho chování a školní prospěch se tady pak už jen zhoršovaly.

Jako učeň bydle Jiří Straka přes týden na internátu, do Prahy se vracel o víkendem – a právě o víkendech útočil na své oběti. Začal v únoru roku 1985, jeho brutalita postupně rostla – první vraždu pak Jiří Straka spáchal 8. dubna 1985, ke druhé a třetí pak došlo v květnu stejného roku.

Vše se přitom stalo v době, kdy se tehdejší Československo připravovalo na oslavu komunistického režimu a sportovní událost pětiletky – spartakiádu. To mu později vyneslo přízvisko spartakiádního vraha​​.

Jiří Straka byl dopaden 22. května 1985. K dopadení Jiřího Straky vedly nejen svědecké výpovědi napadených žen, ale také expertízy, které našly na šatech obětí drobné kovové částice odpovídající materiálům na místě jeho školní praxe.

S vyšetřovateli (především s Jiřím Markovičem) spolupracoval a byl nakonec odsouzen k deseti letům odnětí svobody. Před šibenicí a trestem smrti ho zachránil jeho věk – v době spáchání jeho odpudivých zločinů mu bylo pouhých 16 let.

Ještě ve vězení se Jiří Straka podrobil kastraci (vykastrovali jej prý sami spoluvězni i bachaři) a následné psychiatrické léčbě v psychiatrické léčebně v pražských Bohnicích.

Dnes Jiří Straka žije pod jménem Jiří Novák na severu Moravy a dokonce se oženil​​​​. Jeho příběh Jiřího Straky je jedním z nejtemnějších kapitol české kriminální historie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *