Jiří Lábus: Životopis Rumburaka

Jiří Lábus, český herec, představitel komediálních i charakterních rolí a výborný improvizátor, se narodil 26. ledna roku 1950 v Praze v rodině architekta (jeho mladší bratr Ladislav se jako architekt živí).

Po gymnáziu vystudoval Jiří Lábus pražskou DAMU. Po absolutoriu (byla jím role Mackie Messera v Žebrácké opeře) Jiří Lábus v roce 1973 nastupuje do divadle, kterému je věrný dodnes – ano, jde o slavnou divadelní scénu jménem Studion Ypsilon, lidově „ypsilonka“.

Nejznámější role Jiřího Lábuse? Zcela určitě čaroděj Rumburak ze slavného televizního seriálu Arabela, role v epizodě Mimikry (určitě si vzpomínáte na legendární píseň Bič boží, kde v refrénu „červi se rozlezou…“) propagandistického seriálu Třicet případů majora Zemana a samozřejmě spolupráce s Oldřichem Kaiserem na cyklu televizních pořadů Možná přijde i kouzelník.

Dlužno dodat, že za roli v seriálu Třicet případů majora Zemana se Jiří Lábus později omluvil, a to jak veřejnosti, tak i kapele The Plastic People, kterou epizoda Mimikry měla poškodit a dehonestovat v očích veřejnosti.

Ale postupně. Na plátnech kin i televizních obrazovkách se Jiří Lábus začal objevovat na začátku sedmdesátých let, nejprve v epizodních rolích (například filmy Milenci v roce jedna, Páni kluci, Křehké vztahy, Jak se točí rozmarýny a další), v osmdesátých letech se Jiří Lábus začíná především v televizi objevovat mnohem častěji.

Na přelomu desetiletí (1979) se Jiří Lábus poprvé proslaví, a to především v očích dětského diváka, rolí zlého čaroděje Rumburaka v televizním seriálu Arabela.  Dětské diváky bavil také více než dvacet let v oblíbeném nedělním pohádkovém pásmu Studio kamarád, kde společně s hereckým kolegou Otou Jirákem ztvárnili plyšové hrdiny Jů a Hele.

V roce 1982 Jiří Lábus společně s Oldřichem Kaiserem a Jiřím Kornem zahájili veleúspěšné tažení světem televizní zábavy, když připraví první díl zábavného cyklu Možná přijde i kouzelník. Osmdesátá léta v hereckém životě Jiřího Lábuse znamenají definitivní zařazení se mezi komediální herce, Lábusův komediální talent využije naplno také Zdeněk Troška, jenž jej obsadil do role živočicháře Bédi v trilogii vesnických komedií Slunce, seno…

Dvojice Jiří Lábus – Oldřich Kaiser (oba jsou hereckými partnery i v Ypsilonce) kromě cyklu Možná přijde i kouzelník vytvořila mnoho dalších komických pořadů. Zeměkoule, Ruská ruleta, nekonečný rozhlasový seriál Tlučhořovi.

Filmografie Jiří Lábuse nicméně není pouze sbírkou komediálních rolí, charakterní a dramatické roli si zahrál ve filmech Všichni moji blízcí,  Zapomenuté světlo či Babí léto. Za postavu strýce Jakoba z filmu Amerika na motivy nedokončeného románu Franze Kafky Nezvěstný získal Jiří Lábus v roce 1994 Českého lva.

Jiří Lábus a dabing? Patří neoddělitelně k sobě. Už Studio Kamarád a plyšoví kamarádi Jů a Hele byly skvělou průpravou. Nejznámější dabingové role Jiřího Lábuse? Marge z kresleného seriálu Simpsonovi, lenochod Sid z filmu Doba ledová, daboval také seriál MASH.

V roce 2005 se Jiří Lábus spojil s Petrem Čtvrtníčkem a vytvořili divadelní hru Ivánku, kamaráde, můžeš mluvit? na motivy úplatkářské aféry fotbalového činovníka Ivana Horníka.

Na festivalu dětského filmu ve Zlíně 2012 bude Jiří Lábus oceněn za svoji práci pro dětského diváka – bude mu udělena cena za přínos dětskému filmu.