Josef Dvořák. Pydla

Josef Dvořák, český filmový, divadelní a televizní herec, oblíbený představitel především komediálních rolí, se narodil 25. dubna roku 1942 v Horní Cerekvi v živnostnické rodině.

Herecké vzdělání jako takové Josef Dvořák nemá, vyučil se automechanikem, na divadelním jevišti stojí poprvé jako ochotník v Kadani. Poté působil v Kladivadle v Ústí nad Labem, kde si ho vyhlédl Jiří Suchý. S ním se poprvé seznámil v roce 1969 během natáčení filmu Nevěsta).

Divadelní životopis Josefa Dvořáka? Prožil nejslavnější éru Semaforu, dodnes má vlastní divadelní společnost

V roce se pak Josef Dvořák stává členem souboru pražského divadla Semafor a zůstává jím až do roku 1990, kdy zakládá Divadelní společnost Josefa Dvořáka.

V Semaforu vytvořil Josef Dvořák společně se Suchým a Jitkou Milavcovou trio Kašpar, Baltazar a Melicharová, hrál v mnoha slavných semaforských kusech – Zuzana v Lázni, Kytice (tady roli, která se mu stala osudem – hrál poprvé postavu Vodníka), Čarodějky atd.

Dvořák a Suchý se posléze umělecky rozcházejí, Josef Dvořák kolem sebe vytváří v Semaforu vlastní skupinu herců. S tou pak po výpovědi z angažmá v roce 1990 založil vlastní Divadelní společnost Josefa Dvořáka.

Se svojí divadelní společností Josef Dvořák dodnes pořádá úspěšná a vyprodaná zájezdová představení po celé České republice, k divácky nejoblíbenějším kusům patří hry S Pydlou v zádech (v roce 1984 uvedeno i v Československé televizi, přihrávala mu Jana Paulová), Čochtan vypravuje nebo Lucerna aneb Boj o Lípu.

V televizi se Josef Dvořák proslavil především v seriálech a pohádkách

Josef Dvořák, to je ale především film a televize. Právě v televizi byl ústřední postavou seriálu Rozpaky kuchaře Svatopluka (1984). V něm bylo využito principu kinoautomatu – televizní diváci zhasínáním a rozsvěcením světel doma (tím pádem změnami odběru elektrické energie) rozhodovali, do kterého ze dvou nabídnutých vyústění má každý díl seriálů dospět. Seriál získal Josefu Dvořáku obrovskou popularitu.

V televizi a filmu se začal Josef Dvořák objevovat už na začátku sedmdesátých let. Vzpomeňme seriál Byli jednou dva písaři (1971) nebo film Takže ahoj (1970). Po malých rolích přišly větší – jednou z nezapomenutelných je role Bédy Hudečka ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje (1974).

V roce 1976 přišla další velká role, a to ve filmu Traja chrobáci. V osmdesátých letech hrál Josef Dvořák v několika komediích, po roce 1989 jeho role začal dostávat role méně komediální. Známý je jeho nadporučík Mazurek ve filmové adaptaci románu Miloslava Švandrlíka Černí baroni (1992). Zahrál si i postavu anglického letce ve filmu Hřbitov pro cizince (1991).

Nejznámější role získává Josef Dvořák v televizních seriálech. Namátkou Nemocnice na kraji města (i pokračování Nemocnice na kraji města po dvaceti letech), legendární Návštěvníci, Cirkus Humberto, Arabela, Hospoda.

Kromě seriálů hrál Josef Dvořák v mnoha televizních pohádkách a velice často svoji „životní roli“ – vodníka. Například i ve zmíněné Arabele.

Josef Dvořák se také výrazně zapsal do historie televizní tvorby pro děti – účinkoval ve Vlaštovce, v Malém televizním kabaretu, namluvil oblíbené večerníčky. Známé jsou Příhody Maxipsa Fíka, králíci z klobouku Bob a Bobek či včelí medvídci.

V televizi se Josef Dvořák uplatnil a stále uplatňuje i jako moderátor – dnes jsou to divácky oblíbené Trapasy, dříve Dva z jednoho města a Šance). Bez zajímavosti není ani to, že Josef Dvořák uváděl první ročník soutěže krásných dívek  Miss Československo v roce 1989.

Josef Dvořák je počtvrté ženatý a má tři děti. V roce 2007 médii proběhla informace, že v letech 1979-1981 byl důvěrníkem komunistické tajné policie (Státní bezpečnost).