Julian Assange, zakladatel WikiLeaks, získal azyl v Ekvádoru

Zatímco pro sportovní svět byl Londýn poslední měsíc místem, kde se sešla sportovní elita na olympijských hrách, pro Juliana Assange, zakladatele kontroverzního serveru WikiLeaks, který zveřejňoval tajné dokumenty především Spojených států amerických, byl místem, kde čekal na azyl.

Na ekvádorské ambasádě se skrýval celé dva měsíce. 16. srpna ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo oznámil, že Julian Assange získal v Ekvádoru azyl, který jej ochrání před vydáním do Švédska, kde měl být stíhán za údajné znásilnění.

Kdo je Julian Assange? Jeho životopis je pestrý

Julian Assange (celým jménem Julian Paul Assange) se narodil 3. července roku 1971 v Townsville australském Queenslandu. Jeho dětství bylo, přeneseně řečeno, jako z pohádky, Assangeovi rodiče provozovali loutkové divadlo.

Počítače, Internet, operační systémy Microsoft a Linux Juliana Assange zajímaly od dětství. Studoval matematiku a fyziku, v mládí byl několikrát vyšetřován coby počítačový hacker. Do vězení nikdy nemusel, vše skončilo vždy pokutou.

V roce 2006 se Julian Assange stal spoluzakladatelem serveru WikiLeaks, který se brzy proslavil po celém světě zveřejňováním tajných dokumentů (především) západních mocností, nejčastěji pak Spojených států amerických.

Tajné informace z americké války v Iráku a diplomatické depeše, které nikdy neměly spatřit světlo světa – není se co divit, že záhy na sebe přivolal Assange, muž, kterého v roce 2010 New York Times označili za nejvýznamnějšího novináře světa, hněv amerických úřadů. Odplata na sebe nedala dlouho čekat.

V roce 2010 na něj Interpol vydal zatykač

V listopadu 2010 vydal na Assange, držitele mnoha prestižních novinářských ocenění (například UK Media Awards od Amnesty International), zatykač Interpol, podle kterého se dopustil Assange znásilnění ve Švédsku, které o jeho zadržení také požádalo. Mnozí nicméně tvrdí, že se jedná pouze o zastírací manévr a že ze Švédska má být Julian Assange vydán do Spojených států, kde má být postaven před soud za své aktivity kolem WikiLeaks.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Jurij Lucenko. Exministr jedním z vůdců ukrajinské opozice

Jak celá situace nakonec dopadne není zatím jasné – Julian Assange sice dostal ekvádorský azyl, na druhou stranu zůstává na ekvádorské ambasádě v Londýně. Jak ji opustí (například při cestě do jihoamerického státu) bude okamžitě zatčen.

Foto: Wikipedia.org