Kalendárium – 15. března

15. březen je v českých dějinách spojován ponejvíce s rokem 1939, když Československo, už tak okleštěné o Sudety, obsadilo nacistické Německo Adolfa Hitlera. Vznikl tak nový (umělý) státní útvar – Protektorát Čechy a Morava. Ten byl vyhlášený hned následujícího dne – 16. března. Už 14. března přišlo bývalé Československo i svoje východní území – vznikl Slovenský štát, v němž post prezidenta zastával římskokatolický kněz Jozef Tiso.

Patnáctého března se toho ale událo mnohem více

Pojďte si připomenout některé z významných událostí, které se tohoto dne staly. Tak například v roce 1400 (snadno se zapamatuje) byla českou královnou korunována manželka krále Václava IV. Žofie Bavorská. Na královskou korunu Žofie čekala dlouhých jedenáct let, sňatek manželé uzavřeli už v roce 1389. Je možné, že důvodem otálení byl partnerský nesoulad mezi králem a královnou. Václav IV. se jako jediný král v naší historii manželčiny korunovace dokonce nezúčastnil.

Další slavní manželé a datum 15. březen? V tento den roku 1878 si řekli svoje „ano“ Tomáš Masaryk, budoucí první prezident československého státu po roce 1918, a Charlotta Garrigue, intelektuálka a feministka amerického původu. Oběma bylo v době sňatku 28 let, civilní a unitářský sňatek se odehrál v New Yorku. Mimochodem, věděli jste, že Tomáš Garrigue Masaryk požádal svoji ženu o ruku dopisem? Stalo se pak poté, co ji v roce 1877 zachránil před utopením při společné vyjížďce na lodi.

Velmi významně se 15. březen zapsal do dějin starého Říma. Na tzv. Březnové idy, které v dnešním kalendáři odpovídají právě 15. březnu, byl při atentátu zavražděn Julius Caesar. Zásadní událost se 15. března udála i v jedné z největších říší novověku v Evropě a Asii – v tento den roku 1917 abdikoval ruský car Mikuláš II. Zdalipak už tehdy tušil že bude s celou svou rodinou zavražděn bolševiky v Jekatěrinburgu 17. července 1918? Možná by dnešní svět vypadal jinak, kdyby se do Jekatěrinburgu dostaly včas československé legie, které byly vyslány cara osvobodit. Bohužel, přišly o deset dnů později.

Kdo se 15. března narodil a kdo naopak zemřel?

V roce 1834 se narodil Karel Purkyně, jeden z našich nejvýznamnějších realistických malířů a syn Jana Evangelisty Purkyně. Za svého krátkého života (zemřel v roce 1868) se většího ocenění nedočkal. V roce 1925 se narodila herečka Jaroslava Adamová, která se přátelila s Janem Werichem a Vlastou Burianem. Za svoje herecké umění získala v roce 1996 Cenu Thálie za celoživotní dílo. V roce 2001 její práci ocenil prezident Václav Havel, který jí udělil Medaili za zásluhy v oblasti kultury. V roce 1943 se narodila jedna z velkých hvězd českého filmu let šedesátých – Olga Schoberová.

Kdo nás 15. března navždy opustil? Milovníkům českého filmu jistě není potřeba představovat jméno Oldřich Nový. Filmová legenda první republiky zemřela 15. března roku 1983. Jen o rok dříve odešel do hereckého nebe Vladimír Šmeral, český dabér, herec a vysokoškolský pedagog. Pamatujete si jeho postavu inkvizitora Bobliga z filmu Kladivo na čarodějnice režiséra Otakara Vávry?