Karel Diviš. Dvakrát potvrzený kandidát na prezidenta ČR

Karel Diviš? Až do své kandidatury na post českého prezidenta a nástupce Miloše Zemana na Pražském Hradě nebyl veřejně příliš známý. Až na sportovní fanoušky, tedy – mezi roky 1995-2016 patřil mezi externí redaktory sportovní redakce České televize.

Jako takový provázel diváky například zimní olympiádou 2010 ve Vancouveru, na které fenomenální Martina Sáblíková získala dvě zlaté medaile a lyžaři Lukáš Bauer a Šárka Záhrobská (Strachová) byli bronzoví. Komentoval také zápasy fotbalového mistrovství světa 2010 v Jihoafrické republice. Po letních olympijských hrách Karel Diviš svoji televizní kariéru ukončil.

Karel Diviš je ale muž mnoha dovedností, jeho pracovní životopis je spojen s mnoha obory. Velmi úspěšný je v podnikání v oboru informačních technologií. Jeho společnost IDC-softwarehouse, s.r.o. byla první středoevropskou firmou, která postavila (pro firmu Asiana) on-line rezervační systém na nákup letenek. Pokud rádi cestujete, portál letuska.cz jste jistě již někdy zaregistrovali. Do rodiny „letenkových“ portálů brzy začaly přibývat další, v současné době je firma provozuje v přibližně 25 zemích světa.

Životopis Karla Diviše? Sport, IT technologie a (možná) prezident?

Karel Diviš se narodil 24. března 1976 v České Lípě, od dětství měl přitom slušně našlápnuto na kariéru profesionálního sportovce – až do svých 18 let byl fotbalovým brankářem. Po zranění musel ale fotbalovou branku opustit, ke sportu se ale vrátil z druhé strany. To, když mu Pavel Čapek nabídl místo ve sportovní redakci České televize.

Vzdělání? Karel Diviš vystudoval obor matematika a management na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy, na Fakultě sociálních věd na stejné univerzitě pak ještě vystudoval ekonomii a ekonomii se specializací na kapitálové trhy.

V IT technologiích rodák z České Lípy podniká dodnes, provozuje datacentra a zaměřuje se také na vývoj nového software.

Karel Diviš a kandidatura na prezidenta České republiky?

Svoji kandidaturu Karel Diviš potvrdil 22. ledna 2022, kdy začal sbírat podpisy svých podporovatelů. Těch nakonec získal podle sčítání úředníků ministerstva vnitra o 116 méně, než je potřebných padesát tisíc, Karel Diviš byl z volebního klání vyřazen. Po odvolání se k Nejvyššímu správnímu soudu byla ale jeho kandidatura potvrzena. Na rozdíl od Denisy Rohanové a miliardáře Karla Janečka, kteří se svým odvoláním neuspěli.

Karel Diviš je rozvedený, s bývalou manželkou má dvě děti – osmiletého a tříletého syna.