Michal Pohanka. Poslanec, který podržel vládu Mirka Topolánka

Michal Pohanka (s tituly Doc. MUDr. Michal Pohanka Ph. D.), český lékař a politik, bývalý poslanec českého parlamentu a stejně tak bývalý člen ČSSD, muž, který pomohl v lednu 2007 společně s dalším exčlenem ČSSD Milošem Melčákem k vyslovení důvěry druhé vládě Mirka Topolánka (jejich hlasy byly rozhodující), se narodil 13. dubna roku 1969.

Michal Pohanka je absolventem lékařské fakulty Masarykovy univerzity v Brně, vystudoval v roce 1993, jeho oborem byly gynekologie a porodnictví. Mezi roky 2000-2002 působil Pohanka na postu prvního náměstka tehdejšího ministra zdravotnictví Bohumila Fišera, poté se stal ředitelem brněnské Fakultní nemocnice u svaté Anny.

V roce 2005 se Michal Pohanka na ministerstvo zdravotnictví vrací, a opět na post prvního náměstka, za kterého si jej vybral nastupující ministr zdravotnictví vlády Jiřího Paroubka David Rath. Na ministerstvu Michal Pohanka působil až do konce Paroubkovy sociálnědemokratické vlády.

V parlamentních volbách v roce 2006 Michal Pohanka kandidoval za ČSSD, ve sněmovně ale poměrně záhy řady sociální demokracie opouští (nejprve poslanecký klub, posléze i samotnou stranu, která je v poslanecké sněmovně v opozici) a stává se nezávislým poslancem.

Jako nezávislý poslanec pak společně s dalším sociálnědemokratickým odpadlíkem Milošem Melčákem Michal Pohanka podpořil v lednu 2007 vládu premiéra Mirka Topolánka při hlasování o vyslovení důvěry vládě. Následně se v médiích objevily spekulace o Pohankově motivaci, podle jedněch podpořil ODS, aby zakryl machinace, ke kterým docházelo za jeho působení  v nemocnici svaté Anny, podle jiných spekulací měl zájem na oslabení pozice Jiřího Paroubka v ČSSD.

V roce 2008 se Michal Pohanka vzdal poslaneckého mandátu a odešel definitivně z politiky.

Michal Pohanka a kauza Rath

V současné době (2012) se jméno Michala Pohanky objevuje v souvislosti s korupční aférou kolem Davida Ratha, Kateřiny Pancové a Petra Kotta. Právě k Pohankovi měl David Rath namířeno těsně před svým zatčením se sedmimilionovým úplatkem v krabici od vína. Úloha Michala Pohanky v kauze Rath je zatím nejasná, budoucnost ukáže více.