Eva Pavlová. Životopis manželky prezidenta Petra Pavla

Stejně jako její manžel prožila profesní život v armádě, v armádě se spolu poprvé i potkali v roce 1985. Petra Pavla provázela i na generálním štábu, doprovázet ho bude i dál. Tentokrát už jako první dáma čtvrtého českého prezidenta.

Jen připomeňme, že jejími předchůdkyněmi byly Olga Havlová (po její smrti pak Dagmar Havlová), Lívia Klausová a Ivana Zemanová.

Životopis Evy Pavlové? Po boku manželka strávila celý profesní život

Nová první dáma Petra Pavlová se narodila 5. listopadu roku 1964 v Šumperku. V Šumperku Eva Pavlová i vystudovala střední školu – na místním gymnáziu se přitom věnovala sportu, který jako kdyby předurčil její budoucí profesní dráhu. Ano, úspěšně reprezentovala region ve sportovní střelbě.

Po maturitě začala Eva Pavlová v roce 1983 studovat Vojenskou odbornou školu žen při Vysoké vojenské letecké škole ve slovenských Košicích. Mezi roky 1986-1990 pak vystudovala Vysokou vojenskou pedagogickou školu v Bratislavě, která se v době jejího nástupu ke studiu jmenovala ještě Vysoká politická škola Klementa Gottwalda. Nové jméno tato škola, na které studoval například i bývalý ministr školství Marcel Chládek, přijala po Sametové revoluci.

Ve stejné době (začátek studia) si Eva Pavlová podala přihlášku do komunistické strany, ze které pak 20. listopadu 1989, v době převratných změn v československé společnosti, vystoupila. Později uvedla, že členství v KSČ bylo chybou.

Do manželství s Petrem Pavlem vstoupila Eva Pavlová po jeho rozvodu s Hanou Pavlovou (rozvedli se v roce 2001), ano si řekli v roce 2004. Manželé spolu vychovali její dceru Evu a syna Petra a Jana Petra Pavla z prvního manželství. V roce 2023 mají také čtyři vnoučata. Dnes jednatřicetiletá dcera Evy Pavlové (psáno v roce 2023) Eva Friedlová žije poblíž Prahy, syn Petr žije v severních Čechách, Jan v Německu.

Po boku manžela pak Eva Pavlová strávila i svůj další profesní život – v hodnosti podplukovnice působila na generálním štábu české armády na pozici komunikátorky. V roce 2015, když byl Petr Pavel povolán do funkce předsedy Vojenského výboru NATO, z armády odešla a odešla s manželem do Bruselu.

Veřejně aktivní je i po odchodu z armády, jejím vzorem je Hana Benešová

Odchod z armády neznamenal u Evy Pavlové odchod z veřejného života. Po návratu z Bruselu začala pracovat jako asistentka v mediačním centru Manofi. V roce 2022 se poté stala jako nezávislá kandidátka za SNK zastupitelkou obce Černouček, kde manželé Pavlovi žijí.

V roce 2021 překonala Eva Pavlová závažné zdravotní problémy – zhoubný nádor štítné žlázy ale nakonec s pomocí lékařů a ozařování dokázala zvládnout. Po uzdravení se zapojila do manželovy prezidentské kampaně, které 28. ledna 2023 vyvrcholila jeho zvolením čtvrtým českým prezidentem.

Z pozice první dámy se chce Eva Pavlová věnovat otázce postavení žen ve společnosti, chce se věnovat také otázkám rodiny a dětí obecně. Vzorem jí dle vlastních slov jsou bývalé první dámy Hana Benešová (manželka Edvarda Beneše) a Olga Havlová (manželka Václava Havla). V zahraničí jí byly sympatické princezna Diana a Michelle Obamová.