Zemřela Madeleine Albrightová, bývalá první dáma diplomacie USA

Madeleine Albrightová? Jaký byl její vztah k Česku, potažmo Československé republice? Více než vřelý. A to po celý život. Narodila se jako Marie Jana Korbelová, babička ji v dětství na pražském Smíchově oslovovala Madlenko. Bývalá ministryně zahraničí Spojených států pocházela totiž z Československa.

Z rodné země musela Albrightová dvakrát utéct – jako Židovka před nacisty utekla s rodiči (její otec Josef Korbel byl československý diplomat) do Londýna. Sama později vzpomínala, že velkou část emigrace prožila v protiletadlovém krytu.

Podruhé Madeleine Albrightová opustila Československo v roce 1948, kdy celá rodina po komunistickém převratu odešla do USA. Její společenská a politická kariéra v zemi „za velkou louží“ je dobře známá, mnohokrát už byla popsána. Prezident Clinton ji po svém zvolení jmenoval velvyslankyní USA v Radě bezpečnosti OSN. Mezi roky 1993-96 působila jako zástupce americké vládní administrativy v OSN.

V roce 1997 byla Madeleine Albrightová jmenována do jedné z nejvýznamnějších politických funkci – stala se ministryní zahraničních věcí USA a stala se tak vůbec první ženou, která do takto vysoké politické funkce za oceánem kdy nastoupila. Na postu působila do roku 2001. Ze své pozice se zasloužila o řešení kosovské krize.

Na svoji rodnou vlast Madeleine Albrightová nikdy nezapomněla. Bylo to ona, kdo se výrazně zasloužil o to, že v první vlně rozšíření NATO byla Česká republika, Polsko a Maďarsko. Do Česka jezdila ráda, měla blízký vztah k prezidentu Václavu Havlovi, který ji dokonce navrhl, aby se ucházela o post české prezidentky.

V České republice byla Madeleine Albrightová oceněna v roce 1997 nejvyšším státním vyznamenáním – Řádem Bílého lva. V roce 2007 obdržela stříbrnou pamětní medaili Jana Masaryka. Je také držitelkou mnoha zahraničních řádů a vyznamenání.

23. března 2022 Madeleine Albrightová ve věku 84 let zemřela na rakovinu.