Karel VIII.: Francouzský dobyvatel Itálie (životopis)

Karel VIII., francouzský král z rodu Valois, vládnoucí Francii v letech 1483-98, přichází na svět v roce 1470 v Amboise jako syn krále Ludvíka XI.

Na francouzský trůn Karel VIII. nastupuje v roce 1483 jako třináctiletý (až do jeho zletilosti, přibližně do jeho jedenadvaceti let, za něj vládne jeho starší sestra se svým manželem).

Během své vlády se Karel VIII. snaží o ovládnutí Itálie – nárokuje si Neapolsko, ve své snaze ovládnout italská území přistoupí na mnohé územní ústupky – Aragonii vrátí provincie Rousillon a Cerdagne, mnohá území přenechá i Habsburkům.

V roce 1494 se pak Karel VIII. v čele dvacetitisícové armády vydává na italské tažení, které je zpočátku úspěšné – Karel VIII. se dočasně zmocňuje Neapolska, 22. února roku 1495 se pak nechává v Miláně korunovat italským králem.

Brzy ale přicházejí vojenské neúspěchy a Karel je postupně tzv. Svatou ligou (koalicí Aragonie, Habsburků, papežské moci, Benátek a Anglie) z Itálie vytlačen.

Během příprav na nové tažení do Itálie král Karel VIII. >nešťastnou náhodou umírá – 7. dubna roku 1498 zemře, když při jízdě na koni narazí v rodném Amboise hlavou do nízkého překladu brány.