Karolína Peake: Blíže LIDEM (životopis)

Karolína Peake (rozená jako Karolína Kvačková), česká politička, bývalá první místopředsedkyně Věcí veřejných (tento post opustila v dubnu 2012 po úplatkářské aféře a soudním procesu Víta Bárty a Kristýny  Kočí), místopředsedkyně české vlády a zakladatelka názorové platformy LIDEM, která se má v nejbližší době přetransformovat v politickou stranu, se narodila 10. října roku 1975 v Praze jako Karolína Kvačková v rodině právníka a novinářky.

Vzdělání? Karolína Peake vystudovala anglické gymnázium, poté vystudovala právo na právnické fakultě Univerzity Karlovy v Praze (absolvovala v roce 1999). Po vysoké škole Karolína Peake pracovala dva roky jako advokátní koncipientka v advokátní kanceláři Baker&McKenzie.

První kontakt s (regionální) politikou? V letech 1997-1998 byla Karolína Peake členkou pražské ODS, stranu opustila zklamaná nemožností jakkoli zasáhnout do dění ve straně. V roce 2005 se Karolína Peake aktivně jako občanská aktivistka účastní záchrany pražských Vojanových sadů, její proobčanské postoje pak stojí za pozváním Karolíny Peake do strany Věci veřejné (spolupráci jí nabídl Josef Dobeš).

V roce 2006 Karolína Peake kandidovala (úspěšně) jako nezávislá kandidátka za Věci veřejné do zastupitelstva Prahy 1. O rok později se Karolína Peake stala členkou strany.

Před parlamentními volbami v roce 2010 se Karolína Peake zviditelnila společně s dalšími političkami Věcí veřejných, když nafotily poměrně odvážný kalendář, zvolená marketingová strategie ale byla úspěšná – v parlamentních volbách strana Víta Bárty, formálně vedená mediálně známým Radkem Johnem, dostala do parlamentu a Karolína Peake se stala poslankyní.

Po aférách strany Věci veřejné se Karolína Peake, předsedkyně ústavně právního výboru Poslanecké sněmovny, místopředsedkyně vlády, předsedkyně Legislativní rady vlády a také po Kristýně Kočí, vyloučené z Věcí veřejných v dubnu 2011, předsedkyně poslaneckého klubu Věcí veřejných, rozhodla vystoupit v dubnu 2012 ze strany Víta Bárty a založila názorovou platformu LIDEM, kterou chce přetransformovat v politickou stranu stejného jména – LIDEM ( Liberární demokraté).

Karolína Peake je vdaná za Charlese Peaka, Australana česko-čínského původu, s nímž má dva syny – Sebastiana a Theodora. V srpnu 2013 se po hlasování o důvěře vládě Jiřího Rusnoka vzdala předsednictví ve straně LIDEM.