Letiště slavných? Nejen Václav Havel má letiště. Přesvědčte se.

Potvrzeno. Vláda dnes rozhodla, že letiště v Praze Ruzyni bude v říjnu přejmenováno na Letiště Václava Havla. Změna přijde státní kasu na čtyři miliony korun, nejvíce může být spokojen režisér a producent Fero Fenič, který s nápadem po smrti Václava Havla přišel jako první.

K přejmenování by mělo dojít v den nedožitých šestasedmdesátých Havlových narozenin – 5. října. Bude zajímavé sledovat reakce veřejnosti – krátce po smrti Václava Havla souhlasilo v průzkumu SC&C s přejmenováním ruzyňského letiště 48 procent dotázaných. Celých 42 procent bylo ale proti.

Ať již pražské letiště jméno Václava Havla ponese nebo (pokud se stane něco mimořádného) ne, mohlo by vás zajímat, jak jsou na tom další světové metropole a jejich letiště. Jsou pojmenována spíše místními názvy nebo po slavných osobnostech? Projděme se Evropou.

V Paříži mají letiště Charlese de Gaulla, které je jedním z center světové letecké dopravy vůbec. Jméno bývalého francouzského prezidenta nese od 8. března roku 1974.  Francie není pouze Paříž.

I další francouzská města mají letiště, pojmenovaná po slavných osobnostech, například v Lyonu se pyšní letištěm Antoine de Saint Exupéryho, autora legendárního Malého prince.

Další evropské země? V Římě nese letiště jméno jedné z největších postav renesance – římské letiště je pojmenováno po Leonardu da Vincim, autorovi Mony Lisy či Poslední večeře.  Istanbul?

Ano, i turecká megapole má letiště, které nese jméno slavné osobnosti, kterou je zakladatel moderního tureckého státu – Atatürk. Naši severní sousedé mají ve Varšavě letiště Frederica Chopina, budapešťské letiště nese jméno dalšího slavného skladatele, Ference Lizsta.

Vypravme se dál. Jedno z nejznámějších letišť světa je v New Yorku. Jmenuje se po Johnu Fitzgeraldovi Kennedym. Zabrousili jsme na americký kontinent, který objevil mořeplavec Kryštof Kolumbus. Po něm je pojmenováno letiště ve městě, kde žil a odkud vyplouval na své výpravy – v Janově.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Zemřel reverend Moon, zakladatel Církve sjednocení

Ale vraťme se ještě na chviličku do zámoří. V mexické metropoli přistanete na letišti významné osobnosti mexických národních dějin, prezidenta Beníta Juareze (1806-1872), ve venezuelském Caracasu najdeme letiště Simona Bolívara.

Ještě krátký pohled do Asie. Letiště v hlavním mstě Indie, v Dillí, nese jméno bývalé ministerské předsedkyně Indiry Ghándiové.

Tolik krátká výprava po světových letištích. Vraťme se zpět do Prahy do Ruzyně. Jaký je váš názor na přejmenování letiště na Letiště Václava Havla? Souhlasíte? Nebo jste proti? Těšíme se na komentáře.