Lubomír Kostelka. Velký herec malých rolí

Pokud by někdo někdy sestavoval žebříček nejobsazovanějších českých herců 20. století, umístil by se Lubomír Kostelka na stupních vítězů – pokud by ovšem rovnou nevyhrál. Skutečně, jen málo tuzemských herců a hereček s ním mohou v tomto ohledu soupeřit.

Hlavní role se ovšem legendárnímu Lubinovi, kterého k herectví a později do Prahu do divadla k Janu Werichovi přivedl jeho věčný soupotník Vladimír Menšík, vyhýbaly, potkal ve své dlouhé herecké kariéře vlastně jen jednu – to když si zahrál postavu Gullivera ve filmu Případ pro začínajícího kata režiséra Pavla Juráčka z roku 1969.

Životopis Lubomíra Kostelky? Mohl být průměrným elektrikářem… kdyby nepotkal Vladimíra Menšíka

Lubomír Kostelka se narodil 31. března roku 1927 v jihomoravském Lulči nedaleko Vyškova, vesničce, která byla rodištěm jeho maminky. Už ve třech měsících se ale budoucí herecká legenda stěhovala do Přerova – právě tady pracoval Kostelkův tatínek jako strojvůdce. A právě tady Lubomír strávil roky dětství a dospívání.

Středoškolská studia pak znamenala návrat Lubomíra Kostelky na jih Moravy. Začal studovat obchodní akademii, když byl ale za okupace ze studií vyloučen, šel se učit elektrikářem na Průmyslové škole elektrotechnické v Brně. Naštěstí, řeklo by se. Právě tady se totiž seznámil se svým pozdějším nerozlučným hereckým parťákem. Ano, řeč je o Vladimíru Menšíkovi. Jejich pevné přátelství trvalo celých čtyřicet let. Až do Menšíkovi předčasné smrti.

Spolu s Vladimírem Menšíkem vystudoval Lubomír Kostelka brněnskou JAMU (absolvoval v roce 1953), pak se na nějaký čas jejich kroky rozešly. Vladimír Menšík zamířil do Prahy, Lubomír Kostelka nastoupil do svého prvního angažmá v Těšínském divadle v Českém Těšíně. V roce 1956 pak i on zamířil do Prahy, když mu Vladimír Menšík „hodil lano“ a on byl přijat do Divadla ABC, které tehdy vedl Jan Werich.

V roce 1963 se pak Lubomír Kostelka (jak jinak, než na popud svého věrného přítele) vydal na volnou nohu, aby se už nikdy do stálého angažmá nevrátil. Jeno jevištěm se staly filmové plátno a televizní obrazovka, ztvárnil stovky filmových postav, objevil se snad v každém seriálu, který se před rokem 1989 natáčel, diváci se mohli zasmát jeho výstupům v mnoha a mnoha humorných scénkách.

Lubomír Kostelka byl mimořádně vitální a aktivní až do vysokého věku. Ještě v roce 1999 byl v roce 1999 byl nominován na Českého lva za nejlepší mužský herecký výkon ve vedlejší roli ve snímku Kuře Melancholik. Milovali ho i dětští diváci, kteří ho znali jako dědu Lubina z Kouzelné školky.

Osobní život Lubomíra Kostelky? Byl dvakrát ženatý, první ženu, herečku a režisérku Marii Barušovou, poznal ještě během studií na JAMU. Většinu života pak Lubomír Kostelka prožil se svojí druhou ženou. Z manželstí se narodil syn Martin, který je úspěšným kardiochirurgem.

Lubomír Kostelka zemřel 28. listopadu roku 2018 ve svých 91 letech.