Luděk Sobota, zdánlivě nesmělý bavič, slaví sedmdesátku

Donalde, slezte z toho lustru! Nesmrtelná věta z filmu Jáchyme, hoď ho do stroje! proslavila Luďka Sobotu a natrvalo ho zařadila do kategorie herců-bavičů a pošuků. Když v Okresním přeboru ukázal, že umí skutečně „hrát“ i bez přebreptů a koktání, řekl si o role charakterních stárnoucích mužů. Zatím ale nepřišla žádná. A čas běží. 27. května slaví Luděk Sobota sedmdesáté narozeniny.

Životopis Luďka Soboty? Narodil se za druhé světové války – 27. května roku 1943 v Praze. Na DAMU se dostal až po dopravní průmyslovce. Po studiích se stal členem souboru Ypsilon Jana Schmidta, kam nastoupil v roce 1968. V roce 1973 se pak stal členem pražského Semaforu, kde se ve trojici s Miloslavem Šimkem a Petrem Nárožným stal tím, jak jej známe dodnes – přebrebtávající se a koktající popleta, který působí nemotorným a mírně přitroublým dojmem. Nebo takový skutečně je?

Do povědomí divácké veřejnosti se dostal jako František Koudelka ve filmu Jáchyme, hoď ho do stroje, poté šel z jedné komedie do druhé – výrazné komediální role si zahrál například ve snímcích Zítra to roztočíme, drahoušku, Co je doma, to se počítá, pánové, Buldoci a třešně a v desítkách dalších. Vůbec poprvé si ve filmu zahrál v roce 1967 v rodinném snímku Zázračný hlavolam.

Po roce 1990 začala kariéra Luďka Soboty pomalu nabírat sestupný směr, snímky, ke kterým sám přinesl námět a napsal scénář (Ještě větší blbec, než jsme doufali a Nebát se a nakrást) propadly u diváků i kritiky. Menší role si Luděk Sobota zahrál také ve filmech Chyťte doktora nebo Divoké pivo, zájem filmových fanoušků i kritiků pak znamenal v úvodu zmíněný Okresní přebor, ve kterém si Sobota zahrál postavu Václava Orla, předsedy klubu TJ Slavoj Houslice.

V televizi by před rokem 1989 nebyl Silvestr nebo estráda, aby v ní Luděk Sobota chyběl.  Zahrál si také v mnoha seriálech a televizních filmech. I tady nastal po roce 1989 postupný odchod ze scény.

Po roce 1990 se Luděk Sobota pokoušel podnikat s vlastní divadelní scénou – jeho Směšné divadlo působilo na pražském Náměstí I.P. Pavlova v letech 2006 až 2008, kdy bylo pro finanční potíže zavřeno.

Osobní život Luďka Soboty. Poprvé se ženil krátce po přijetí na DAMU. Manželství nevydrželo dlouho, skončilo rozvodem v okamžiku, kdy se herec dozvěděl, že dítě, které vychovává, není jeho. Jeho druhou ženou se stala herečka Adriana Sobotová, vedle které své kulatiny oslaví.

I my přejeme vše nejlepší!