Martin C. Putna: Muž, kterého Zeman odmítl jmenovat profesorem

Je docentem, magistrem, má doktorský titul. Vyučuje na pražské Univerzitě Karlově na Fakultě humanitních věd, je uznávaným literárním historikem a kritikem. Profesorem ale Martin C. Putna nejspíše nebude – proti jeho jmenování se postavil úřadující český prezident Miloš Zeman.

Důvody? Prezident Zeman drží bobříka mlčení, prý se vyjádří později, nejlépe u soudu, pokud na něj Martin C. Putna podá trestní oznámení. Nejspíše se ale Martin C. Putna stal obětí svých protizemanovských výstupů před prezidentskou volbou.

Kdo je Martin C. Putna? Jaký je jeho životopis? Narodil se 30. května roku 1968 v jihočeském Písku, v rodném městě také absolvoval v roce 1986 gymnázium. Od roku 1987 se zapojoval aktivně do opozičních aktivit, na podzim roku 1989 byl jedním z vůdců Sametové revoluce na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy.

V roce 1991 Putna absolvoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze, obor filologie. Po studiích začal Martin C. Putna vyučovat na Karlově univerzitě, v roce 1995 získal doktorát, v roce 1998 pak docenturu.

Mezi roky 1998-2000 Martin C. Putna studoval teologii na Teologické fakultě v Českých Budějovicích.

Na jaře 2013 Martin C. Putna splnil všechny zákonné podmínky pro jmenování profesorem – nicméně, jak už jsme na začátku zmínili, prezident Miloš Zeman odmítl jeho jmenovací dekret podepsat.