Lukáš Rosol: Přemožitel Rafaela Nadala ve Wimbledonu

Na jedné straně nepříliš známý Lukáš Rosol, na straně druhé světové dvojka a dvojnásobný wimbledonský vítěz Španěl Rafael Nadal. Utkání druhého kola mělo mít obvyklý průběh, karty byly rozdány, alespoň dle kurzů sázkových kanceláří, předem. Lukáš Rosol se ale rozhodl, že pro tentokrát to bude jinak a v pěti setech vítěze předchozího Grand Slamu (French Open)  udolal.

Je mi dvacet šest, jmenuji se Lukáš Rosol a vyřadil jsem Nadala. Ve Wimbledonu

Lukáš Rosol se narodil 24. července roku 1985 v Brně, na profesionálním okruhu ATP hraje od roku 2004. Ve dvouhře zatím žádné turnajové prvenství nezískal, ve čtyřhře má jedno, se Slovákem Filipem Poláškem vyhráli v lednu 2012 v Kataru.

Na žebříčku ATP byl Lukáš Rosol zatím nejvýše na 65. pozici ve dvouhře a na 112. pozici ve čtyřhře, v současné době se pohybuje na hranici první stovky a úspěchy sbírá spíše na turnajích kategorie Futures (po turnajích okruhu ATP a challengerech třetí a zároveň nejnižší úroveň mužského profesionálního tenisu) a na challengerech – zatím má ve dvouhře na kontě sedm vítězství na turnajích kategorie Futures a čtyři v kategorii challengerů.

Na domácí tenisové scéně se Lukáš Rosol stal dvakrát tenisovým mistrem republiky (2007 a 2011).

Na grandslamových turnajích zaznamenal Lukáš Rosol svůj největší úspěch (až do vyřazení Nadala na letošním Wimbledonu) na French Open 2011, kdy se mu podařil husarský kousek – coby kvalifikant vyřadil ve druhém kole světovou osmičku Rakušana Jürgena Melzera. Stejně jako Rafaeala Nadala v pětisetové bitvě. Ve třetím kole pařížského turnaje ale Lukáš Rosol už svůj úspěch nezopakoval a vypadl.

Překoná Lukáš Rosol své dosavadní grandslamové maximum?

Ve Wimbledonu do letoška Lukáš Rosol do letoška hrál v letech 2007-2010, pokaždé vypadl v prvním kole kvalifikace, podobně dopadla jeho účast na Australian Open v roce 2008, tam se nicméně přes první kvalifikační duel dostal a vypadl až v kvalifikačním utkání druhém. Pouze na americkém betonu v US Open se Lukáš Rosol dokázal dostat do hlavního turnaje, v ročnících 2010 a 2011 ale vypadl vždy hned v prvním kole.

Lukáš Rosol byl ženatý s atletkou Denisou Rosolovou (Ščerbovou), halovou mistryní Evropy v běhu na 400 metrů z Paříže 2011, manželé se brali po roční známosti v roce 2008, na jaře roku 2011 se pak rozvedli.

Trenérem Lukáše Rosola je bývalý úspěšný tenista Ctislav Doseděl, můžeme být jen zvědavi, jakou taktiku mu naordinuje pro třetí wimbledonské kolo, ve kterém nastoupí proti Philippu Kohlschreiberovi z Německa. V tom druhém Lukáš Rosol naprosto senzačně vyřadil po pětisetové bitvě 6:7 (9), 6:4, 6:4, 2:6, 6:4 španělské eso Rafaela Nadala. Závěr byl stylový, Lukáš zakončil zápas dvěma dělovými esy.

Za senzační výsledek si Lukáš Rosol zcela po právu zaslouží palec nahoru.