Mario Balotelli: Italský fotbalový SuperMario

Říkají mu SuperMario a přestože má černou pleť, je Ital. Ital s ghanskými kořeny. Je nevyzpytatelný, náladový a na svých jednadvacet let i poněkud sebestředný. Na druhou stranu, sebestřednost si může dovolit. To, co předvádí na fotbalových trávnících na mistrovství světa v Polsku a na Ukrajině, je něco fantastického. Mario Balotelli, zlobivé dítě,  se stal nejzářivější hvězdou italského týmu.

Syna ghanských imigrantů adoptovali jako tříletého italští manželé

Životopis italského fotbalového supertalentu? Mario Balotteli se narodil 12. srpna roku 1990 v italském Palermu jako syn manželů Thomas a Rose Barwuah, přistěhovalců z Ghany. První dva roky života strávil po nemocnicích, měl vážnou poruchu průchodnosti střev a musel se podrobit několika operačním zákrokům.

V roce 1993 se manželé Barwuahovi rozhodli dát syna v sociální nouzi k adopci, do výchovy si Maria vzali manželé Silvie a Francesco Balotelli. V jejich rodině vyrostl, u nich se cítil doma a právě u nich si poprvé kopl do fotbalového míče.

Fotbalovou kariéru začal Mario Balotelli jako patnáctiletý v Lumezzane, ve stejném věku poprvé za svůj tým nastoupil i v ligovém zápase, byť zatím nešlo o nejvyšší italskou ligu, tedy Serii A, ale o Serii C1.

Byl na testech v Barceloně, čtyři sezóny hrál za Inter Milán

Ještě pořád patnáctiletý Mario Balotelli byl pak testován španělským gigantem FC Barcelona, bohužel, do týmu hvězd se neprosadil. Od roku 2006 Mario Balotelli hrál za Inter Milán, v Sérii A se poprvé objevil v roce 2007, když 16. prosince nastoupil jako střídající hráč do utkání s Cagliari. Hned 19. prosince pak Balotelli poprvé zazářil natolik, že si jej všimla celá Itálie – v zápase Italského poháru proti týmu FC Reginna vstřelil dva góly a výrazně tak dopomohl celkové výhře 4:1.

V roce 2008 se Mario Balotelli stal historicky nejmladším hráčem, který kdy za Inter Milá vstřelil gól v Lize mistrů – bylo mu 18 let a 85 dnů, když skóroval v zápase proti kyperskému celku  Anorthosis Famagusta.

V další sezóně Mario Balotelli polevil. Podle mnohých nedával do tréninku tolik, kolik mohl a měl, trenér José Mourinho brzy ztratil trpělivost a v lednu 2009 Balotelliho vyřadil z kádru. Na Mariovu obranu se sluší říct, že si jednak s portugalským trenérem lidsky nesedl, druhý problém byl ve fanoušcích Juventusu Turín, který na Balotelliho pořádali rasistické hony. A v takové atmosféře se devatenáctiletý hráč s problémovou osobností jen těžko motivuje. Když se pak Mario Balotelli objevil v televizní show pózující s dresem AC Milán, který je úhlavním fotbalovým protivníkem Interu, byla to poslední kapka.

Balotelli se neumí chovat, je na prodej, řekl trenér Mancini

V létě roku 2010 putoval Mario Balotelli za kanál La Manche, stal se členem kádru Manchester City a ještě v prosinci téhož roku obdržel ocenění Golden Boy (Zlatý hoch), pro nejlepšího evropského fotbalistu do jednadvaceti let (uděluje časopis Tuttosport).

V týmu Manchesteru City se Mario Balotelli ukázal být platným hráčem, opět ale začal selhávat po lidské stránce – konflikty se spoluhráči a fanoušky, svéhlavost, neochota podvolit se pravidlům. V Manchesteru začali mít SuperMária plné zuby, trenér Roberto Mancini, sám bývalý italský kanonýr, ještě před mistrovstvím Evropy v Polsku a na Ukrajině prohlásil, že v létě je připraven jednat o Balotelliho prodeji do jiného týmu.

Na mistrovství Evropy 2012 je hvězdou italské reprezentace

Svých slov možná nyní lituje, zlobivý chlapec Balotelli je zatím, společně s brankářem Buffonem, nejzářivější hvězdou italské reprezentace. Na mistrovství vstřelil už čtyři góly, dva v semifinále Německu.

Na závěr ještě zajímavost. Poté, co se Mario Balotelli proslavil ve světě fotbalu, požádali jeho biologičtí rodiče o zrušení adopce. Soud jim nevyhověl, sám Mario je (jak je jeho dobrým zvykem) bez servítků obvinil, že se jen chtějí přiživit na jeho slávě. V roce 2008 pak fotbalista, který nosí na zádech číslo 45, přijal italské občanství.

Za to, jak si dokáže jít za svým, od nás Mario Balotelli dostává palec nahoru.