Marcela Králová. Zpěvačka, na kterou se zapomnělo

Marcela Králová? V sedmdesátých a osmdesátých letech patřila k největším hvězdám československé popové muziky. Vozila ceny z domácích i mezinárodních pěveckých soutěží. Písně pro ni psali takové osobnosti jako Michael Kocáb, Daniel Hádl nebo Ondřej Soukup.

Hudební kritici ji pro hlasový rozsah přezdívali česká Whitney Houston a pro osobitý projev Barbra Streisand. Dnes žije v ústraní, její publikum na ni bohužel zapomnělo… a nové není.

Životopis Marcely Králové? Za svým pěveckým snem šla už od dětství

Marcela Králová se narodila 8. listopadu 1954 v Karlových Varech. K muzice měla blízko už od dětství – v lidové škole umění se učila na klavír, zpívala, veřejně vystupovala. Na konzervatoř, byť by to byl logický krok, se ale po základní škole nevydala – v roce 1969 začala studovat střední pedagogickou školu.

Po maturitě odešla do Prahy a svět tak získal fantastickou zpěvačku s rozsahem tří oktáv. Mimochodem, i na konzervatoř nakonec došlo. Marcela Králová absolvovala Státní konzervatoř v Praze, obor populární zpěv u Jaroslavy Bernardové.

Profesionálně začala Marcela Králová zpívat v roce 1973, kdy si ji do svého souboru vybral kapelník Jiří Šmidra, její pozdější a současný manžel. S ním se vydala na tříleté angažmá do Finska. Po návratu začala nahrávat s prestižními hudebními tělesy – Orchestrem Gustava Broma a Orchestrem Václava Zahradníka.

Svůj první singl Marcela Králová vydala v roce 1977, o dva roky později debutovala na Bratislavské lyře. Zaznamenala obrovský úspěch – získala lyru za píseň Noční pláč. Stále ještě v roce 1979 ji tehdejší prestižní (a víceméně jediný) hudební časopis Melodie ocenil jako Tip Melodie za výrazný hudební talent. V roce 1980 slavila Marcela Králová další úspěch na Bratislavské lyře – tentokrát se skladbou Monogram M+D.

PŘEČTĚTE SI TAKÉ  Markéta Poulíčková: Potřetí v soutěži. Vyjde to tentokrát? (životopis)

Prestižní ocenění vozila Marcela Králová i ze zahraničí. Zatímco v Rostocku v roce 1981 byla na festivalu ještě stříbrná, v polských Sopotech získala v roce 1985 ocenění nejvyšší – Jantarového slavíka.

Konec kariéry? Za všechno může Alzheimerova choroba

Marcela Králová má na svém kontě řadu hitů, které ve své době doslova zlidověly. Po roce 1989 ale její kariéra začala pomalu skomírat – po Sametové revoluci a velkých společenských změnách hledali hudební posluchači nové idoly.

Dnes žije Marcela Králová v ústraní, hlavní náplní jejího života je přitom péče o manžela hudebníka Jiřího Šmidru. Ten trpí Alzheimerovou chorobou a je de facto zodpovědný za předčasný konec její kariéry – při jednom ze záchvatů jí poranil hlasivky.