Markéta Častvaj. Hvězda První republiky

V současné době točí pro Českou televizi nový retro seriál První republika, na televizních obrazovkách je jako doma i dnes – jako Magda Mázlová, seriálová manželka Petra Rychlého, vystupuje v seriálu televize Nova Ordinace v Růžové zahradě, se kterým se na začátku prosince rozloučila emotivní scénou (zemřela na srdeční onemocnění).

Vraťme se ale úplně na začátek. Markéta Častvaj, narozená jako Markéta Plánková, se narodila 15. dubna roku 1978 v Novém Městě na Moravě. Divadlo ji lákalo od malička, po základní škole vystudovala kroměřížskou konzervatoř, poté absolvovala katedru alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU.

Ještě za studií na konzervatoři Markéta Častvaj začala hrát na scéně Studia Ypsilon (působí tady dodnes).

Mnohem známější je ale z televizní obrazovky – dva roky Markéta Častvaj uváděla dětské pohádkové pásmo Edův pohádkový balík, v letech 2005-2006 si zahrála Hedviku Liškovou v seriálu Rodinná pouta, od roku 2008 pak účinkovala Ordinaci v Růžové zahradě v roli Magdy Mázlové, lékařky a manželky jedné z hlavních postav, primáře Mázla (Petr Rychlý).

Co se soukromého života týče, Markéta Častvaj má nemanželskou dceru (Agáta) s hereckých kolegou Romanem Štolpou, druhou dceru Julii má s bývalým reportérem televize Nova Danielem Častvajem, za kterého se v roce 2010 provdala.