Martin Kuba: Nový předseda vlády?

Martin Kuba. Jihočeský lékař a politik nahradil v červnu 2013 Petra Nečase v roli předsedy ODS, nahradit jej chce také na postu předsedy vlády České republiky. Aféry? Dvě hlavní – bývá označován za muže ve vleku kmotra jihočeské ODS Pavla Dlouhého, druhý škraloup má coby bývalý pracovník společnosti PSM, která byla typickým „letadlem“.

Životopis Martina Kuby? Narodil se 9. dubna roku 1973 v Českých Budějovicích, střední vzdělání získal tamtéž na Střední průmyslové škole stavební v roce 1991. Ve stejném roce začal studovat na střední zdravotnické škole, po jejímž absolvování začal studovat medicínu na 1. LK Univerzity Karlovy v Praze.

Po studiích působil MUDr. Martin Kuba jako lékař-anesteziolog v Nemocnici České Budějovice.

Martin Kuba a politika? V roce 2003 se stal členem ODS, o tři roky později se stal zastupitelem v Českých Budějovicích, zároveň zastával post radního za ODS. V roce 2008 kandidoval Martin Kuba do krajského zastupitelstva a uspěl – stal se 1. náměstkem hejtmana se zodpovědností za regionální rozvoj, dopravu a evropské záležitosti. Ještě stále v roce 2008 se Martin Kuba stal předsedou jihočeské ODS.

V roce 2010 Martin Kuba neúspěšně kandidoval do českobudějovického zastupitelstva – nakonec se ale Martin Kuba do zastupitelstva dostal, když z něj postupně odešli dva úspěšnější kandidáti.

V listopadu 2011 se Martin Kuba po odstoupení Martina Kocourka vyšvihl do nejvyšších pater politiky, když jej premiér Petr Nečas navrhl (a prezident Václav Klaus potvrdil) na post ministra průmyslu. V prosinci 2012 byl Martin Kuba zvolen prvním nístopředsedou ODS, v červnu 2013 pak v souvislosti s aférou kolem exšéfky kabinetu Petra Nečase Jany Nagyové stal nejprve zastupujícím předsedou ODS a má nakročeno do křesla premiéra České republiky.