Martin Pechlát. Je právě on opravdu „Táta v nesnázích?“

V seriálu, který je jednou z novinek programového schématu televize Nova pro podzim 2023 ano, v reálném životě určitě ne. Přitom, jeho seriálová exmanželka, se kterou ho pojí tři dcery, je jeho (ex)příbuzná i ve skutečnosti. Oba se totiž přiženili (přivdaly) do rodiny hereckého klanu Švehlíkových. Jitka Schneiderová je bývalou manželkou herce Davida Švehlíka a snachou Aloise Švehlíkovou. A také bývalou švagrovou Martina Pechláta, který je v manželství a Andreou, sestrou Davida Šmehlíka.

Pro úplnost ještě dodejme, že stejně jako seriálový Táta v nesnázích Petr Hora má Martin Pechlát i ve skutečnosti tři dcery. Že by podobnost čistě náhodná?

Životopis Martina Pechláta? Vystudoval průmyslovku, má Cenu Thálie

Narodil se v Praze 30. října roku 1974 a jeho cesta na prkna, která znamenají svět, nebyla úplně z nejpřímějších. Vystudoval střední průmyslovku, pak tři roky pracoval v České televizi jako mikrofonista, teprve poté se rozhodl pro herectví a vystudoval na pražské DAMU katedru loutkového a alternativní herectví.

První divadelní angažmá? Hned po škole (absolvoval v roce 2005) Martin Pechlát zamířil na jeviště Klicperova divadla v Hradci Králové, odkud přešel do souboru Pražského komorního divadla, které hrálo svá představení v Divadle komedie. Právě v něm ztvárnil svoje první velké dramatické role, přičemž za ztvárnění Goebellse ve hře Goebbels/Baarová získal Cenu Alfréda Radoka v kategorii nejlepší mužský herecký výkon roku pro rok 2009.

Další herecká ocenění? Ještě stále v roce 2009 jej neminula Cena Thálie za mužský herecký výkon. A v roce 2011 následovala (opět) Cena Alfréda Radoka v kategorii nejlepší mužský herecký výkon roku.

Po konci Pražského komorního divadla v roce 2012 nastoupil Martin Pechlát do Zlaté kapličky. V Národním divadle si zahrál v mnoha oceňovaných dramatech, v současné době jej diváci mohou vidět na jevišti Dejvického divadla, Divadla ABC a dalších scénách, kde hostuje.

Martin Pechlát ve filmu a televizi?

Už jako herec hradeckého Klicperova divadla debutoval ve filmu režiséra Vladimíra Morávka Nuda v Brně (2003), o tři roky později se „proslavil“ rolí podivína a amatérského potápěče Vladimíra, který při potápění pod hladinou masturbuje ve filmu Jiřího Vejdělka Účastníci zájezdu na podle románu Michala Viewegha.

Další filmy, ve kterých si Martin Pechlát zahrál větší než malou roli? Například Prvok, Šampón, Tečka a Karel, Něžné vlny či z posledních Atlas ptáků.

Martin Pechlát je také hojně obsazovaný do televizních seriálů. Hlavní roli si zahrál v již zmíněném seriálu Táta v nesnázích, vidět jej televizní diváci a divačky mohli také v Co ste hasiči, Národní házené, krimi Princip slasti a dalších.