Nobelovu cena za literaturu pro rok 2023 získal Jon Fosse

Na Nobelovu cenu za literaturu byl nominován už několikrát, teprve letos se dočkal – 5. října 2023 vyslovil tajemník Švédské akademie Mats Malm právě jeho jméno – Jon Fosse. Jeho slovy akademici ocenili Jona Fosse pro „jeho novátorské hry a prózu, které vyjadřují nevyslovitelné“.

Pojďme si letošního vítěze, který je v tuzemsku známý víceméně pouze úzkému okruhu milovníků divadla a náročnější literatury, představit.

Jon Fosse. Životopis nového Henrika Ibsena

Jon Fosse, norský dramatik, romanopisec a básník, se narodil 29. září 1959 v Haugesundu, odkud se s rodiči přestěhovali do města Strandebarm na západě země. Možný základ jeho pozdější tvorby mající existenciální ladění, má svůj základ už v autorově dětství – jako sedmiletý jej potkala vážná nehoda, při které stál tváří v tvář smrti.

Vzdělání? Na univerzitě v Bergenu vystudoval Jon Fosse srovnávací literární vědu, poté se vydal na dráhu profesionálního literáta a dramatika.

Jako romanopisec debutoval Jon Fosse v roce 1983 románem Červený, černý, do dnešních dnů byla jeho díla přeložena do více než čtyřiceti jazyků. Jeho debut coby autora dramatického přišel v roce 1994, kdy byla poprvé uvedena jeho divadelní hra A nikdy se nerozdělíme. V současnosti je považovaný za za jednoho z nejvýznamnějších světových dramatiků, kritika i diváci o něm často mluví jako novém Henriku Ibsenovi. Jeho hry jsou inscenovány po celém světě.

Na Nobelovu cenu byl Jon Fosse nominován už několikrát

Fosseho styl je charakteristický svou minimalistickou jazykovou strukturou, hlubokými emocemi a zkoumáním mezilidských vztahů. Často se v jeho dílech setkáváme s tématy jako je samota, touha, láska a smrt. Jeho dílo je často srovnáváno s dílem Samuela Becketta kvůli podobnému jazykovému minimalismu a hloubce emocí.

Fosse se přitom věnuje nejen literatuře, je také vášnivým milovníkem hudby. Mnoho z jeho děl má hudební strukturu nebo je inspirováno hudbou. Tvrdí, že jeho psaní je ovlivněno rytmem a melodií více než samotným obsahem.

Mezi jeho nejznámější hry patří Někdo přijde, Podzimní sen a Jsem vítr. Mimo dramata napsal Fosse také řadu románů, povídek a básní. V roce 2015 obdržel Cenu Severské rady za literaturu za svou trilogii Andvake, Olavs draumar a Kveldsvævd. Svoje díla píše v jazyce nynorsk, který je jedním ze dvou oficiálních dialektů v Norsku.

Hry Jona Fosseho se hrají i v tuzemsku, stejně tak česky vyšly i jeho romány Melancholie, Ráno a večer nebo jako zatím poslední Na sklonku dne.

Jon Fosse je podruhé ženatý, jeho manželka pochází ze Slovenska, manželé část roku žijí v Hainburgu an der Donau  v Rakousku.