Michal Jankovský. Starožitník a nakladatel

V Pokladu z půdy, televizní show, kde milovníci starožitností z řad laické veřejnosti nabízejí své „poklady“ pěti profesionálům, je Michal Jankovský tím, kdo se snad nejčastěji nechává okouzlit nabízenými předměty. Svoje city ale umí dobře ovládat, nakupuje poměrně málo.

Životopis Michala Jankovského? Studoval ekonomii, jeho obchod najdete v Praze na Josefově

Michal Jankovský se narodil 11. dubna 1959, v týmu starožitníků Pokladu z půdy je tak nejstarší. Vzdělání? To středoškolské získal na ekonomické škole. Poté dlouhé roky pracoval na různých povětšinou kreativních pozicích v tuzemsku i cizině.

Starožitnosti jej zajímají prakticky celý život, vlastní obchod si ale otevřel až po roce 2000. Rádi byste do něj zavítali? Najdete jej v Žatecké ulici 55/14 na Praze 1 (Josefov). Ve své prodejní galerii se Michal Jankovský specializuje na starožitnosti z 19. století a první poloviny 20. století – secese, art deco a kubismus patří mezi jeho nejoblíbenější umělecké směry.

Jako starožitník je Michal Jankovský úspěšný, například v roce 2017 získala na jubilejním 40. veletrhu starožitností Antique Cenu prezidenta Asociace starožitníků jím vystavovaná bronzová socha alegorie Hudby Josefa Drahoňovského z roku 1926. Samozřejmě, i Michal Jankovský je členem Asociace starožitníků České republiky.

Michal Jankovský je též úspěšný nakladatel, stojí za vydavatelstvím Fabula. V něm vycházejí anthroposofické spisy a další knihy zaměřené především na alternativní duchovní proudy.

Poznámka nakonec – občas se (především v on-line prostoru) vyskytují informace, že Michal Jankovský zemřel. Samozřejmě, jde o informace nepravdivé a ničím nepodložené.

V Pokladu z půdy účinkují i další známé tváře. Vetešník a zámecký pán Pavel Kuře, starožitník Pavel Urban, který si vybírá především cennější kusy, galerista Albert Trnka, Daniela Žáková a Simona Šustková.