Pavel Kuře. Král veteše a majitel zámku Martinice

Dříve na Primě, dnes na TV Barrandov – a stále s velmi slušnou sledovaností. To je pořad Poklad z půdy, ve kterém si mohou majitelé zdánlivě i bezcenných starožitností přijít na velké peníze. Pokud se jim tedy podaří v televizní aukci zaujmout alespoň jednoho z pěti profesionálů v oboru.

Jedním z nich je i Pavel Kuře, přezdívaný „král veteše“, který na zámku v Martinicích, který vlastní, buduje největší vetešnictví v Česku.

Životopis Pavla Kuřete? Z automechanika majitelem zámku a králem veteše

Věk oblíbeného televizního starožitníka, vetešníka, kramáře a majitele zámku Martinice u Dolních Kralovic? Pavel Kuře se narodil 8. února roku 1981 v Uhlířských Janovicích, v roce 2023 tedy slaví 42 let. Vzdělání? Nejprve se vyučil automechanikem, poté si dodělal maturitu na obchodní akademii… a pak mu učarovalo sběratelství a veteš doslova všeho druhu.

Není proto divu, že po několika zaměstnáních si Pavel Kuře ve Zruči nad Sázavou otevřel vetešnictví, které posléze přestěhoval na již zmíněný zámek v Martinicích. Tady také žije s manželkou a dvěma dětmi. Zámek je zároveň muzeem, do budoucna jej Pavel Kuře plánuje proměnit v multifunkční centrum, které bude připomínat stará řemesla.

Zda a kdy se povede, záleží pouze na financích. V roce 2021 projekt obnovy zámku po deseti letech snahy takřka zbankrotoval, záchranou byla finanční injekce z rukou mecenáše. Pavel Kuře, který zámek v roce 2010 pořídil za milion korun, tak může dál rozšiřovat expozici svého muzea. Ta v současné době zahrnuje na několik desítek tisíc exponátů od pohlednic po staré stroje.

Pavel Kuře je posledním z řady majitelů zámku Martinice. Tím prvním byl Jiří Vražda z Kunvaldu, který jej nechal postavit naproti původní martinické tvrzi. Stavba byla dokončena v roce 1680, jednopatrová budova obdélníkového tvaru, byť značně zchátralá, se dočkala současnosti. Zámek Martinice má dlouhou minulost a věřme, že s Pavlem Kuřetem, vetešníkem starožitníkem a mužem osobitého charakteru, i dlouhou budoucnost.

Jak se na zámek, kde vedle muzea provozuje Pavle Kuře největší vetešnictví v Česku, dostanete? Ideálně se vydejte po dálnici D1, sjeďte na exitu 66, vydejte se směrem na Dolní Kralovice, odkud je to na zámek Pavla Kuřete už jen coby kamenem dohodil.

V pořadu Poklad z půdy zastupuje Pavel Kuře přezdívaný svými známými monarcha či hrabě cosi jako lidový element. Má v oblibě předměty, které pro profesionální starožitníky a galeristy nemají valnou hodnotu, proslulý je i svým květnatým slovním projevem.

K samotnému pořadu se přitom podle svých slov dostal náhodou – realizačnímu týmu pořadu jej doporučila herečka Jaroslava Obermaierová, se kterou ho pojí přátelský vztah.

Pavel Kuře je ženatý, s manželkou vychovávají dvě děti.

Poklad z půdy? To jsou kromě oblíbeného vetešníka a majitele zámku v Martinicích také starožitníci Pavel Urban a Michal Jankovský, galerista Albert Trnka, Daniela Žáková a Simona Šustková.