Pavel Urban. V Pokladu z půdy má často poslední slovo

Díváte se na Poklad z půdy, televizní pořad, ve kterých „starožitníci z ulice“ nabízejí svým profesionálním kolegům předměty, které by mohly mít (a často mají) velkou cenu? Pak jste si nemohli nevšimnout, že většinu aukcí vyhraje muž, který jako kdyby nikdy neměl hluboko do kapsy. Tím mužem je starožitník Pavel Urban.

Životopis Pavla Urbana? Vzděláním ekonom provozuje s otcem a bratrem prestižní galerii starožitností

Starožitník Pavel Urban se narodil 31. března 1985 v Olomouci. Po střední škole vystudoval ekonomii a management na soukromé Moravské škole Olomouc, vzdělání si pak rozšířil na další soukromé vysoké škole – na brněnské Akademii Sting.

Už název jeho závěrečné práce z Olomouce přitom svědčí, že už za studií se intenzivně zabýval starožitnostmi. Muzejní a galerijní činnost a možnosti jejího financování z fondů Evropské unie – tak ji v roce 2009 pojmenoval.

Hned o rok později (2010) Pavel Urban s otcem a bratrem založili společnost Starožitnosti-Galerie USTAR. Ta provozuje dva obchody se starožitnostmi. Jeden v samé centru Olomouce v ulici Denisova 306/21, druhý v Praze v Rytířské 532/9.

Jako starožitník se Pavel Urban specializuje na dražší umělecké předměty, jeho společnost patří mezi výrazné hráče na tuzemském trhu. Známá je také pořádáním aukcí, na kterých se objevují skutečné skvosty – například unikátní barokní hodiny vyrobené v první polovině 18. století ve Francii s vyvolávací cenou 55 milionů korun.

Pavel Urban je ženatý, s manželkou mají dceru. Ve volném čase se rád věnuje kromě umění a starožitností sportu, dvě desetiletí hrál aktivně hokej.

Kdo další s Pavlem Urbanem vybírá Poklad z půdy? Jsou to vetešník a majitel zámku v Martinicích na Benešovsku Pavel Kuře, starožitník Michal Jankovský, galerista Albert Trnka, Daniela Žáková a Simona Šustková.