Michal Viewegh vydává novinku Mráz přichází z Hradu

[adsenseyu1]

První romány Michala Viewegha trpěly špatně zkonstruovanou strukturou. Autor neuměl svá díla pořádně dokončit. První jeho román, Báječná léta pod psa, byl příliš ztraumatizován Vieweghovou zkušeností z komunismu. Výchova dívek v Čechách se ke konci strukturně rozpadá. Pevnější strukturu dokázal Viewegh vytvořit až od Účastníků zájezdu, jenže už tato kniha navzdory zábavným a humorným pasážím nabrala trend směrem k banálnosti.

Takto psal o Michalu Vieweghovi v roce 2003 Jan Čulík pro Britské listy při příležitosti tehdejší Vieweghovi novinky Případ nevěrné Kláry. Stručně řečeno: Viewegh píše hlouposti, jedenačtyřicetiletý spisovatel je u konce s dechem.

O devět let později je zřejmé, že Viewegh u konce s dechem není. Je mu padesát a jeho poslední kniha, Mafie v Praze, na které spolupracoval s novinářem Jaroslavem Kmentou, patřila a stále patří v českých knihkupectvích k  nejprodávanějším. Zároveň byla jeho knihou nejdražší, nikdy předtím si Viewegh za knihu neřekl 390 Kč.

V říjnu vydává nejprodávanější (rozuměj “nejlépe vydělávající”) český spisovatel posledních dvaceti let svůj 25 literární opus. Jmenuje se Mráz přichází z Hradu, příběh volně navazuje na Mafii v Praze a v knihkupectvích by se měl objevit někdy kolem 20. října. I v roce 2012 tak najdou mnozí pod stromečkem “nového Viewegha”.

Bude tomu tak i u vás doma?

[adsenseyu2]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *